Rdza zwiększa podatność grusz na przemarzanie – jak zwalczać tę chorobę?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 19 października 2015 10:04

Rdza zwiększa podatność grusz na przemarzanie – jak zwalczać tę chorobę? Rdza gruszy przy dużym nasileniu może spowodować znaczne straty w plonie/ fot. shutterstock.com

Sprawcą rdzy gruszy jest grzyb Gymnosporangium sabinae, który może porażać również jabłonie i pigwy. Choroba ta w sadach gruszowych występuje sporadycznie. Zainfekowane liście przedwcześnie opadają, przez co drzewa w większym stopniu są narażone na przemarzanie w okresie zimy. Obserwacje należy prowadzić do października.

Pierwsze objawy rdzy gruszy pojawiają się w maju. Na liściach widoczne są jaskrawo-pomarańczowe plamy. Blaszka liściowa w miejscach porażenia staje się grubsza i sztywniejsza. W połowie lata (lipiec-sierpień) od spodniej strony blaszki liściowej tworzą się stożkowate wyrostki - zarodniki ecidiospory.

Porażeniu mogą ulec również owoce, ogonki liściowe i młode pędy. Choroba ta przy dużym nasileniu może spowodować straty w plonie – pędy ulegają deformacją i zamierają, zaś owoce opadają z drzew. Osłabione w wyniku przedwczesnej defoliacji zwiększa podatność drzew na przemarzanie oraz porażenie przez patogeny.

Na rdzę dużą podatność wykazują odmiany, m.in. ‘Faworytka’, oraz ‘Bonkreta Williamsa’, zaś w mniejszym stopniu grusze – ‘Paryżanka’, ‘Bera Hardy’, ‘Lukasówka’. 

Obserwacje drzew należy prowadzić od maja do października. Objawy tej choroby w największym nasileniu występują w okresie maj-lipiec. W Polsce brak jest preparatów zarejestrowanych do zwalczania rdzy gruszy. W pobliżu sadów nie należy sadzić jałowców, gdyż stanowią one źródło infekcji pierwotnych.

Występowanie rdzy ograniczają opryski preparatami przeciwko parchowi gruszy. Dlatego choroba ta stanowi mniejsze zagrożenie w sadach towarowych. W rejonach zagrożenia wskazane jest opryskiwanie grusz od końca maja do początku lipca w celu ograniczenia porażenia liści.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM