Rdza maliny – w jaki sposób chronić plantacje?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 20 czerwca 2016 09:23

Rdza maliny – w jaki sposób chronić plantacje? Patogen ten w ostatnich latach występuje coraz powszechniej / fot. shutterstock.com

W obecnym sezonie na plantacjach maliny obserwowane jest duże nasilenie rdzy (Phragmidium rubi-idaei). Patogen ten w ostatnich latach występuje coraz powszechniej i przy dużym nasileniu niekorzystnie oddziałuje na wielkość plonowania.

Pierwsze symptomy choroby widoczne są na przełomie maja i czerwca, w postaci żółto-pomarańczowych czarek na górnej stronie blaszki liściowej. W późniejszym okresie (czerwiec-lipiec) na dolnej stronie liści powstają rdzawe skupienia. Kolejne stadium rozwojowe stanowią czarne skupienia zarodników przetrwalnikowych.

Mocno porażone liście przedwcześnie opadają z krzewów, co negatywnie oddziałuje na wielkość plonowania oraz zwiększa podatność roślin na przemarzanie.

Chorobie sprzyja wysoka wilgotność powietrza i temperatura na poziomie 18-21 st. C. Aby ograniczyć występowanie grzyba Phragmidium rubi-idaei należy regularnie prowadzić cięcie prześwietlające oraz zaraz po zbiorze wycinać pędy owoconośne. Ponadto wskazane jest usuwanie chwastów, a także dzikich jeżyn z bezpośredniego sąsiedztwa upraw.

W ochronie malin przed rdzą dostępny jest preparat zawierający substancję czynną -  trifloksystrobinę (Zato 50 WG; dawka 0,2 kg/ha). Zabiegi ochronne należy rozpocząć z chwilą zaobserwowania pierwszych objawów, od fazy tuż przed kwitnieniem do pełni dojrzewania owoców. W ciągu sezonu można wykonać dwa zabiegi w odstępie co najmniej 14 dni. Rejestracja tego fungicydu obejmuje również ochronę upraw przed zamieraniem pędów malin.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI