Raport sadowniczy firmy Agrii: wapń – obecnie najistotniejszy

Autor: Agrii Polska 13 sierpnia 2017 15:24

Raport sadowniczy firmy Agrii: wapń – obecnie najistotniejszy fot. materiały prasowe Agrii Polska

Nie jest przesadą stwierdzenie, że w okresie letniego wzrostu owoców to właśnie wapń jest składnikiem, o którym powinniśmy myśleć w pierwszej kolejności podczas dokarmiania owoców ziarnkowych. Pierwiastek, którego w glebie zazwyczaj jest stosunkowo dużo, ma istotne ograniczenia w transporcie do organów słabo transpirujących, jak owoce.

Konkurencję dla owoców w przyswajaniu wapnia stanowi duża liczba pędów jednorocznych, tzw. ‘wilków’, z obfitym ulistnieniem. Zjawisko to obserwujemy chociażby podczas analiz liści; w tych organach rzadko stwierdzamy niedobór wapnia. Nie oznacza to jednak optymalnego zaopatrzenia owoców. Niedobór wapnia prowadzi do występowania chorób fizjologicznych, z których najbardziej znana jest gorzka plamistość podskórna. Odpowiednie zaopatrzenie owoców w ten makroelement nie tylko istotnie ogranicza wspomnianą chorobę, ale również znacząco poprawia zdolność przechowalniczą owoców, na przykład poprzez zmniejszenie intensywności dojrzewania owoców.

Badania potwierdzają również, że odpowiednie zaopatrzenie owoców w wapń istotne ogranicza choroby grzybowe występujące podczas przechowywania (m.in. gorzką zgniliznę) czy oparzeliznę owoców. Gdy w sadach mamy do czynienia z nieoptymalnymi plonami owoców, dużą konkurencją ze strony jednorocznych przyrostów i spodziewanym dużym rozmiarem owoców, wówczas należy zwrócić szczególną uwagę na dostarczenie wapnia do owoców poprzez oprysk, aby zminimalizować potencjalne zagrożenie.

Dla odmian wrażliwych na niedobór, osiągających duże rozmiary owoców (Ligol, grupa Jonagolda) warto wykonać 1 - 2 zabiegi więcej niż w typowych sezonach. Do dokarmiania latem szczególnie rekomendujemy wybór bezpiecznych, sprawdzonych  produktów (np. MobiCal, Foliq Amical, Foliq Calmax).

agrii.jpg

Gorzka plamistość podskórna jest najbardziej znaną chorobą powodowaną niedoborem wapnia.

agrii2.jpg

Odmiany jabłek wymagające intensywniejszego dokarmiania wapniem to m.in. Szampion, Golden Delicious, Mutsu, Ligol, Jonagold i sporty (na zdjęciu Red Jonaprince).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM