Raport sadowniczy firmy Agrii – sierpień. Czy sprawdzą się prognozy dot. zbiorów jabłek?

Autor: Agrii Polska/www.sadyogrody.pl 30 sierpnia 2017 14:43

Raport sadowniczy firmy Agrii – sierpień. Czy sprawdzą się prognozy dot. zbiorów jabłek? Pierwsze objawy gorzkiej plamistości podskórnej, powodowanej przez niedobór wapnia, możemy zaobserwować już w sierpniu/ fot. Agrii Polska

Rokrocznie w sierpniu, na konferencji Prognosfruit, która tym razem odbyła się w Hiszpanii, prezentowany jest raport Światowej Organizacji Producentów Jabłek i Gruszek na temat planowanych zbiorów tych owoców w Europie. W związku z anomaliami pogodowymi (przymrozki, opady śniegu, gradobicia), które dotknęły wiosną na dużą skalę nie tylko nasz kraj, ale również m.in. Włochy, Holandię, Belgię i Niemcy, planowana produkcja jabłek w całej UE jest znacznie niższa niż w latach ubiegłych.

Przewiduje się, że zbiory jabłek w UE wyniosą około 9 mln 340 tys. ton, co oznaczałoby spadek w stosunku do roku ubiegłego o 21%. Warto zwrócić uwagę, że po raz ostatni z produkcją jabłek w Europie na poziomie poniżej 10 mln ton mieliśmy do czynienia w 2010 r. (9,74 mln ton). Jedynie w 5 krajach (Austria, Chorwacja, Węgry, Portugalia, Słowacja) spodziewana jest produkcja jabłek wyższa niż w ubiegłym roku. Większość krajów prognozuje jednak plony znacznie niższe: Belgia -68%, Niemcy -46%, Włochy -23%, Holandia -26%, Francja -8%. Prognoza zbiorów dla Polski to 2 mln 870 tys. ton jabłek, co oznacza spadek wobec rekordowego 2016 roku o 29%.

W przypadku gruszki w skali UE prognozuje się zbiory zbliżone do 2016 roku – około 2,15 mln ton. Wyższych zbiorów spodziewają się chociażby Portugalczycy, Hiszpanie czy Włosi. W naszej części Europy zbiory tego gatunku będą również niższe niż zwykle: Polska -27%, Niemcy -46%, Belgia -7%, Holandia -18%.

 

 

Zbliża się końcowy termin dojrzewania zimowych odmian jabłek i gruszek. Rozpoczęły się zbiory odmian wczesnych jabłek, takich jak Paulared, Piros czy Celeste. W przypadku odmian zbieranych we wrześniu i październiku, szczególnie z przeznaczeniem do przechowywania, należy jeszcze zwrócić uwagę na ich odpowiednie przygotowanie.

Zwójkówki – zachowajmy czujność do końca

Na przełomie sierpnia i września mogą wystąpić loty motyli szkodliwych zwójkówek. Owocom zagrażają przede wszystkim końcówka drugiego pokolenia zwójki siatkóweczki oraz drugie pokolenie zwójki bukóweczki. W przypadku z. bukóweczki, w rejonie centralnej Polski, obserwowaliśmy liczne odłowy szkodnika w III dekadzie sierpnia. Jest to jednak informacja poglądowa, a decyzję o potencjalnym zabiegu należy oprzeć o odłowy dla własnej lokalizacji oraz bieżący monitoring. W tym momencie warto przypomnieć karencję dostępnych na rynku środków zwalczających szkodliwe gąsienice, gdyż podczas wyboru insektycydu kluczową rolę odgrywa m.in. ten parametr oznaczający czas, jaki musi upłynąć od zabiegu do zbiorów.

Odłowy zwójki bukóweczki w rejonie Wilgi, foto 23.08.2017

 

Loty drugiego pokolenia owocówki jabłkóweczki dobiegły końca, należy jednak zwrócić uwagę na zagrożenie ze strony zwójki siatkóweczki i bukóweczki. Konieczny jest monitoring.

 

Karencja dla przykładowych insektycydów zwalczających szkodliwe gąsienice
w uprawie jabłoni:

Produkt Karencja
(czas, jaki musi upłynąć od zabiegu do zbioru)
Affirm 095 SG 3 dni
Steward 30 WG 7 dni
Runner 240 SC 14 dni
Coragen 200 SC 14 dni
Mospilan 20 SP 14 dni
Calypso 480 SC 14 dni

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM