Raport sadowniczy firmy Agrii – rośliny jagodowe - sierpień

Autor: Agrii Polska 05 sierpnia 2017 16:03

Raport sadowniczy firmy Agrii – rośliny jagodowe - sierpień Szara pleśń na owocach maliny/ fot. Agrii Polska

Zbiory letnich odmian malin dobiegają końca, natomiast rozpoczynają się zbiory odmian owocujących na pędach tegorocznych. Przebieg pogody w tym sezonie nie jest łaskawy dla producentów. Sytuacja na plantacjach jest bardzo zróżnicowana.

Lokalnie występujące dość obfite opady, więc część plantatorów boryka się ze skutkami nadmiernej wilgotności gleby, podczas gdy w wielu rejonach konieczne jest nawadnianie plantacji. Obecnie panujące wysokie temperatury powodują przyspieszenie dojrzewania, co może negatywnie wpłynąć na wielkość owoców, a także obniżyć ich jakość i wytrzymałość podczas transportu.

 

fot. Szara pleśń na owocach maliny/ Agrii Polska

Pomimo dość stabilnej pogody w najbliższym czasie można spodziewać się opadów burzowych. Należy kontynuować ochronę malin przed sprawcą szarej pleśni i wykonywać zabiegi fungicydowe co 7 - 10 dni, dostosowując je do częstotliwości i sumy opadów, podatności odmian na chorobę i presji choroby w poszczególnych lokalizacjach. Przy doborze preparatów oprócz ich skuteczności należy zwrócić uwagę na okres karencji, czyli czas, jaki musi upłynąć od zabiegu do zbioru owoców. Polecamy łączenie tych zabiegów z pozakorzeniowym dokarmianiem owoców wapniem, ponieważ opryskiwanie w trakcie zbiorów nawozami wapniowymi przedłuża trwałość pozbiorczą malin. Owoce są jędrniejsze i nie rozpadają się.

Truskawki

Mimo że zbiory truskawek dobiegły końca, plantacje wciąż wymagają uwagi. Większość sadowników tuż po zbiorach decyduje się na koszenie liści. Zabieg ten jest bardzo korzystny, ponieważ ogranicza presję chorób i ułatwia odchwaszczanie oraz usuwanie rozłogów. Wyniki doświadczeń prowadzonych w instytutach badawczych potwierdzają również, że koszenie liści sprzyja lepszemu plonowaniu oraz wyrastaniu większych owoców. Teraz plantacje wymagają oceny pod kątem występowania chorób, m. in. mączniaka, szarej pleśni, czy objawów powodowanych przez grzyby z rodzaju Phytophtora, a także wykonania zabiegów środkami ochrony roślin, szczególnie tam, gdzie w trakcie zbiorów wystąpiły choroby grzybowe.

W obecnym sezonie w niektórych plantacjach, zwłaszcza rosnących na cięższych glebach, ponowne wystąpiły objawy skórzastej zgnilizny. Zwalczanie i prawidłowa ochrona przed porażeniem owoców jest trudna, gdyż źródłem infekcji bardzo często jest gleba. W ograniczaniu tego patogena skutecznym rozwiązaniem są nawozy o wysokiej zawartości jonów fosforynowych, np. Phos 60 EU. Zawarte w nim związki działają fungistatycznie i utrudniają rozwój grzyba. Nawóz ten można stosować w stężeniu 0,25 proc.  zarówno przez fertygację, jak i przy użyciu opryskiwacza.

 

 

fot. Objawy skórzastej zgnilizny na owocach truskawki/ Agrii Polska 

Wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi przędziorków. Okres po zbiorach to dobry czas na zwalczanie tego szkodnika, dlatego warto wykonać lustrację. Należy przejrzeć kilkanaście - kilkadziesiąt liści i na podstawie liczebności przędziorków podjąć decyzję o ich zwalczaniu. W obecnej fazie rozwojowej próg szkodliwości to 5 form ruchomych przędziorka na jeden listek liścia złożonego. Zaniechanie zwalczania przędziorków może doprowadzić do ich masowego rozwoju, co negatywnie wpłynie na rozwój młodych liści i tworzenie się pąków kwiatowych oraz zwiększy presję szkodnika w przyszłym sezonie.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM