Raport sadowniczy firmy Agrii – rośliny jagodowe (początek maja)

Autor: Agrii Polska 08 maja 2017 08:35

Raport sadowniczy firmy Agrii – rośliny jagodowe (początek maja) Trzmiel na porzeczce/ fot. Agrii Polska

Po okresie chłodnej i deszczowej pogody przełom kwietnia i maja przyniósł poprawę warunków atmosferycznych. Wzrost temperatury przyśpieszył rozwój roślin. Jest to optymalny czas do lustracji plantacji i nadrobienia zabiegów ochrony roślin.

Szkodniki

Plantacje roślin jagodowych należy ocenić pod kątem występowania szkodników. Podczas ostatnich obserwacji zauważyliśmy pierwsze kolonie mszyc na porzeczce czarnej oraz przędziorka chmielowca i roztocza truskawkowca na truskawkach. Mszyce są łatwiejsze do zaobserwowania, ponieważ występują w koloniach, natomiast przędziorki trudno zauważyć bez użycia szkła powiększającego czy binokularu ze względu na ich mały rozmiar. Przędziorków szukamy po spodniej stronie liści. Opryskiwanie należy przeprowadzić po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości. W obecnej fazie próg wynosi 2 formy ruchome na jeden listek liścia złożonego truskawki, podobnie w przypadku maliny.

fot. Mszyce na porzeczce

fot. Objawy żerowania roztocza truskawkowca

Przy prowadzanych zabiegach należy bezwzględnie przestrzegać okresów prewencji (szczególnie w uprawach obecnie kwitnących: agrest porzeczki, truskawka) i karencji, a środki do oprysków dobierać zgodnie z aktualnym programem ochrony upraw sadowniczych. W przypadku stosowania insektycydów konieczne jest dokładne pokrycie blaszki liściowej. W tym celu do większości preparatów owadobójczych należy zastosować adiuwanty.

Choroby

Okres przed kwitnieniem i początek kwitnienia to czas rozpoczęcia intensywnej ochrony plantacji malin i truskawek przed sprawcami chorób grzybowych, ponieważ ich dynamicznemu rozwojowi sprzyja aktualna pogoda (wzrost temperatury, duża wilgotność i ilość opadów). Obecnie na plantacjach truskawek należy zwrócić uwagę na mączniaka prawdziwego truskawki, którego sprawcą jest grzyb Spharotheca macularis. Zalecenie dotyczy w szczególności miejsc, w których uprawiane są odmiany wrażliwe oraz gdzie choroba wystąpiła w ubiegłym sezonie. Pierwsze zabiegi przeciw mączniakowi należy wykonać po pojawieniu się na liściach pierwszych objawów, które można zaobserwować w postaci białoszarego, mączystego nalotu ma spodniej stronie blaszki. Zainfekowane liście zaczynają się podwijać łódkowato ku górze eksponując miejsce zarażenia. Przy doborze fungicydów warto pamiętać, że szczególnie polecane są te o szerokim spektrum zwalczanych chorób.

fot. Objawy mączniaka na truskawce

fot. Biała plamistość liści truskawki

Najgroźniejszą chorobą malin, na którą obecnie należy zwrócić uwagę, jest zamieranie pędów. Wywołuje ją grzyb Didymella applanata. Grzyb poraża młode pędy malin, choć może atakować także liście i łuski pąków. Infekcja następuje w kątach liści, na węzłach, gdzie najdłużej zalega woda. Pierwszymi objawami choroby są niebieskawo-brunatne plamy na pędach roślin. Najsilniejsze wysiewy zarodników obserwuje się w maju i czerwcu. W tym czasie dochodzi do infekcji wyrastających nowych pędów. Opady deszczu i utrzymująca się wilgotność sprzyjają rozwojowi infekcji. Opryskiwania należy rozpocząć, gdy młode pędy osiągną 15 - 20 cm. Liczba zabiegów w sezonie będzie zależała od przebiegu pogody, nasilenia choroby w ubiegłych sezonach oraz sposobu pielęgnacji plantacji. Nadmierne zagęszczenie pędów uniemożliwia szybkie wysychanie i stymuluje rozwój patogenów.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM