Raport sadowniczy firmy Agrii – rośliny jagodowe po przymrozkach

Autor: Agrii Polska 20 kwietnia 2017 11:03

Mimo trwania kalendarzowej wiosny warunki pogodowe w ostatnich dniach nie sprzyjały wzrostowi roślin. Stresowe warunki spowodowane były niskimi temperaturami oraz przymrozkami, które ostatnio wystąpiły niemal w całym kraju.

Przymrozki

Największe uszkodzenia kwiatów przez przymrozki obserwuje się na czereśniach, natomiast uszkodzenia pozostałych upraw sadowniczych są zależne od stopnia zaawansowania rozwoju poszczególnych gatunków i odmian. W przypadku truskawek przymrozki spowodowały uszkodzenia liści, a na plantacjach wczesnych odmian uprawianych w gruncie, pod przykryciem z agrowłókniny, kwiatów.

Niestety obecne warunki pogodowe uniemożliwiają wykonanie zabiegów preparatami aktywującymi regenerację roślin. Sprawdzonym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest aplikacja nawozów o działaniu biostymulującym, które zawierają naturalne, biologicznie czynne substancje zwiększające odporność roślin na stresy abiotyczne oraz wspomagające procesy regeneracyjne. Optymalne warunki do pobierania nawozów z tej grupy tworzy temperatura powietrza 10 st. C. Produkty stymulujące można również stosować przed spodziewanymi przymrozkami, aby lepiej przygotować rośliny do niekorzystnych warunków, podobnie jak nawozy dolistne zawierające w swym składzie cynk i bor. Zadaniem tych mikroelementów jest wzmocnienie rośliny i zagęszczenie soku komórkowego.

Chwasty

W najbliższych dniach należy dokonać oceny zachwaszczenia plantacji. Jeśli okaże się, że zabiegi herbicydami doglebowymi nie dały w pełni zadowalających efektów, warto rozważyć zastosowanie herbicydów dolistnych lub zwalczenie chwastów mechanicznie. Należy jednak pamiętać że mechaniczne zwalczenie chwastów przerwie działanie herbicydów doglebowych. Przed wykonywaniem zabiegów agrotechnicznych trzeba mieć na uwadze panujące obecnie niekorzystne warunki pogodowe, ponieważ preparaty zastosowane w zbyt niskiej lub w zbyt wysokiej temperaturze mogą być nieskuteczne, a nawet uszkodzenie roślin.

Szkodniki

Na plantacjach truskawek zaobserwowaliśmy się pojawienie roztocza truskawkowca. Szkodnik ten ze względu na swoje małe rozmiary jest niemożliwy do zaobserwowania gołym okiem, jednak łatwo zauważyć objawy jego żerowania, czyli pofałdowane, zdeformowane liście. Optymalny moment na wykonanie zabiegów przeciwko temu szkodnikowi to okres przed kwitnieniem truskawek. Obecnie jedyną zarejestrowaną substancją w tym zakresie jest fenpiroksymat. Bardzo ważna jest technika opryskiwania i dobre pokrycie roślin cieczą roboczą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM