Raport sadowniczy firmy Agrii – rośliny jagodowe

Autor: Agrii Polska 08 kwietnia 2017 16:11

Wraz z nadejściem kalendarzowej wiosny i wzrostem temperatur na plantacjach roślin jagodowych można zaobserwować bardzo intensywny wzrost roślin. Gdy rośliny wchodzą w fazę intensywnego wzrostu, potrzebują składników, które pomogą usprawnić procesy życiowe. Przedstawiamy aktualne zalecenia doradców firmy Agrii odnośnie nawożenia roślin jagodowych.

Obserwacje wykonano na plantacjach w centralnej Polsce w pierwszych dniach kwietnia.

Podczas naszych obserwacji upraw zauważyliśmy, że nagłe przyśpieszenie wegetacji spowodowało w wielu miejscach wystąpienie niedoborów składników odżywczych na młodych liściach. Rekomendujemy jak najszybsze ich uzupełnienie po zauważeniu pierwszych objawów niedoboru. Skutecznym i szybkim sposobem dostarczenia składników odżywczych są nawozy dolistne. Należy również wykorzystać znajdującą się obecnie w glebie wilgoć i rozsiać nawozy, zanim wierzchnia warstwa gleby zostanie przesuszona.

Przy stosowaniu nawozów azotowych należy pamiętać o tym, że za duża dawka azotu może przyczynić się do zbyt silnego wzrostu roślin, co negatywnie odbije się na wysokości i jakości plonu. Na owocującej plantacji truskawek dawka azotu, w zależności od jakości gleby i kondycji roślin, powinna wynosić 30 - 50 kg N/ha i najlepiej, gdy jest aplikowana w 2 dawkach. Z kolei w przypadku malin na początku wegetacji należy wysiać 50 kg N/ha, a następnie w trakcie wegetacji dodatkowo aplikować około 40 kg N/ha, w 2 dawkach (pierwsza w okresie kwitnienia w postaci saletry wapniowej, druga w okresie wzrostu owoców w postaci saletry potasowej). W przypadku odmian malin owocujących na pędach tegorocznych dawkę azotu należy zwiększyć do 70 kg N/ha na początku wegetacji i 50 kg N/ha w okresie wzrostu roślin.

Chociaż niemal przez całą zimę na plantacjach truskawek utrzymywała się warstwa śniegu, w wielu przypadkach obserwuję się uszkodzone rośliny. Podczas oceny stanu plantacji warto przekroić kilka roślin, ponieważ pomimo braku zamarłych sztuk widocznych na plantacji może okazać się, że rośliny są uszkodzone. Brązowe lub beżowe zabarwienie tkanek na przekroju roślin świadczy o uszkodzeniu tkanek przewodzących, co konsekwencji może prowadzić do obniżenia plonu i spadku jego jakości.

W nadchodzącym okresie celowym będzie użycie preparatów, które złagodzą przemarznięcia i pobudzą rośliny do wzrostu. 

Początek wegetacji i pojawienie się pierwszych liści w uprawie truskawek to niemal ostatni moment na zastosowanie herbicydów doglebowych. Należy pamiętać, że herbicydy te należy aplikować na glebę wolną od chwastów oraz unikać stosowania na glebę przesuszoną, czy też nadmiernie wilgotną. Zabieg należy wykonać przy bezwietrznej pogodzie, co umożliwi dokładne pokrycie gleby i zniweluje ryzyko zniesienia cieczy na inne uprawy oraz ich uszkodzenia. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM