Raport sadowniczy firmy Agrii – rośliny jagodowe

Autor: Agrii Polska 26 czerwca 2017 08:40

Raport sadowniczy firmy Agrii – rośliny jagodowe Objawy szarej pleśni/ fot. Agrii Polska

Trwają zbiory truskawek gruntowych, ale mimo natłoku pracy nie można zapominać, że nadal trwa sezon ochrony przed chorobami, szczególnie że po bezdeszczowym okresie prognozy zapowiadają intensywne opady deszczu i burze. Opady i utrzymująca się wilgoć to wymarzone warunki do rozwoju dla sprawców chorób.

Plantacja borówki/ fot. Agrii Polska

Szara pleśń

Zbiór owoców i ich sprzedaż to newralgiczny moment, w którym plantatorzy, często pomimo wcześniejszej ochrony, borykają się z szarą pleśnią na owocach. Biorąc pod uwagę przebieg warunków pogodowych oraz jakość dotychczas zbieranych owoców, w bieżącym sezonie możemy mieć duży problem z infekcjami powodowanymi przez grzyb Botrytis cinerea. Na plantacjach, gdzie trwają już zbiory owoców, nadal należy prowadzić szczelną ochronę przeciwko chorobom grzybowym, oczywiście mając na uwadze przebieg zbiorów i zalecany okres karencji poszczególnych preparatów. 

Szara pleśń/ fot. Agrii Polska

Objawy szarej pleśni/ fot. Agrii Polska

Phytophtora cactorum

W obecnym sezonie dużym problemem są również choroby pochodzenia odglebowego powodowane przez grzyby z rodzaju Phytophtora, głównie P. Cactorum. Jest to glebowy organizm polifagiczny, który posiada szeroki zakres roślin żywicielskich (m. in. truskawka i malina), w związku z tym wywołuje zróżnicowane objawy chorobowe. Na plantacji truskawek występują dwie choroby powodowane przez Phytophthora cactorum - skórzasta zgnilizna owoców truskawki oraz zgnilizna korony truskawki. Choroby powodowane przez P. cactorum mają charakter lokalny i zależą przede wszystkim od warunków pogodowych w danym sezonie, ale także od ogólnej kondycji roślin oraz potencjału inokulacyjnego patogenu. Ciepła i wilgotna pogoda oraz zwięzłe gleby sprzyjają infekcji tego patogenu.

Objawy powodowane przez Phytophtora cactorum:

Zamieranie roślin na skutek porażenia przez grzyby z rodzaju Phytophtora

Skórzasta zgnilizna owoców truskawki/ fot. Agrii Polska

Nawożenie dolistne 

Wapń jest kluczowym makroelementem odpowiadającym za trwałość pozbiorczą owoców. Determinuje ich jędrność, a tym samym przyczynia się do wzmocnienia mechanicznej bariery ograniczającej wnikanie do roślin niektórych patogenów. Doświadczenia potwierdzają wpływ zawartości wapnia w owocach na ograniczenie występowania szarej pleśni. Zależność tę można wytłumaczyć w prosty sposób: im owoc jest bardziej jędrny, tym trudniej jest przerosnąć strzępką grzybni przez komórki owocu i rozbudować grzybnie. Wapń jest składnikiem, o który wewnątrz rośliny konkurują owoce oraz liście, które są w tym wyścigu na uprzywilejowanej pozycji. Stąd konieczność dostarczania wapnia drogą pozakorzeniową. Przed i w trakcie zbiorów owoców polecamy regularne wykonywanie oprysków co 5 - 7 dni nawozami zawierającymi sole wapnia. W obecnej fazie rozwojowej warto wybrać preparaty, które nie zawierają azotu. 

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM