Raport sadowniczy firmy Agrii - przebudzenie wiosny

Autor: Raport sadowniczy firmy Agrii Polska 15 kwietnia 2018 14:18

Raport sadowniczy firmy Agrii - przebudzenie wiosny fot. Agrii Polska

Można powiedzieć wiele o pracy rolnika, wskazać trudności i problemy z jakimi rolnicy muszą się borykać. Jedno jest jednak pewne – nie mają szans na nudę.

Aura na przełomie marca i kwietnia wskazywała raczej na to, że powtórzy się scenariusz z poprzedniego sezonu i będziemy mieli do czynienia z chłodną wiosną i powolnym rozwojem roślin. Wszystko zmieniło się jednak w ostatnich dniach. Praktycznie tydzień temu pojawiły się pierwsze zielone części na pąkach jabłoni czy gruszy. Temperatury dochodzące do 25°C przez kilka kolejnych dni spowodowały gwałtowne przyspieszenie wegetacji. W tym momencie na odmianach wcześnie rozpoczynających wegetację mamy już fazę zielonego pąka.

Prognozy pogody wskazują, że temperatury w graniach 20°C utrzymają się przez najbliższe 2 tygodnie. Będzie to sprzyjać intensywnemu rozwojowi drzew owocowych i możemy spodziewać się kwitnienia jabłoni jeszcze w 3 dekadzie kwietnia! Oczywiście takie sezony się już zdarzały i nie są anomalią, ale z pewnością spowoduje to spiętrzenie prac i zabiegów, co może być momentami problematyczne.

Fot. Idared oraz Gloster, zdjęcia z dnia 12.04., rejon Wilgi

Ocena przezimowania
Z obserwacji przeprowadzonych w rejonie Góry Kalwaria, Wilgi oraz Belska wynika, że przemrożenia pędów czy pąków jabłoni generalnie nie są tragiczne. Przemrożenia, które obserwujemy pochodzą głównie z ubiegłego sezonu. Pojawiają się również świeże zbrązowienia, które powinny się zregenerować przy odpowiedniej agrotechnice. Na większości plantacji ilość pąków kwiatowych znacznie przekracza potrzeby.

Można natomiast zaobserwować częściowe uszkodzenia pąków czereśni. Sytuacja może różnić się w innych rejonach, w zależności od stanu sadu oraz lokalnych spadków temperatury zimą. Trudno również w tym momencie wskazać stan korzeni, szczególnie w sadach w regionach, w których podczas marcowych mrozów nie było pokrywy śnieżnej. Postaramy się na bieżąco dzielić naszymi obserwacjami w tym zakresie.

Fot. Zdarzają się częściowe przemarznięcia tkanek, które powinny zostać zregenerowane

Nawożenie doglebowe

Jeżeli do tej pory nie zostało wykonane nawożenie doglebowe azotem, to warto zrobić to jak najszybciej. Największe zapotrzebowanie drzew owocowych na azot przypada na okres kwitnienia, a więc już za moment. Sprawne zaopatrzenie drzew w azot pomoże również w regeneracji potencjalnych uszkodzeń mrozowych, zarówno obecnych, jak i tych z roku ubiegłego.

Jako alternatywę dla tradycyjnej saletry amonowej Agrii Polska proponuje Super N 46, produkt zawierający azot w formie amidowej (46%), zabezpieczony przed wymywaniem i ulatnianiem amoniaku poprzez pokrycie granuli inhibitorem ureazy. Co ważne Super N 46 nie zakwasza gleby.

Choroby grzybowe
Zgodnie z informacjami Instytutu Praktycznego Sadownictwa oraz Instytutu Ogrodnictwa dojrzewanie zarodników grzyba powodującego parcha jabłoni przyspieszyło. Należy sukcesywnie prowadzić ochronę zapobiegawczą, stosując przed spodziewanym deszczem zabiegi oparte na miedzi, ditianonie, kaptanie.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM