Raport sadowniczy firmy Agrii – połowa maja

Autor: Agrii Polska 17 maja 2017 09:01

Raport sadowniczy firmy Agrii – połowa maja fot. Agrii Polska

Kwietniowe przymrozki, które spowodowały znaczne zniszczenia kwiatów owoców pestkowych (głównie czereśni), niestety nie były ostatnimi w tym sezonie. W pierwszej dekadzie maja, w nocy z 8 na 9, a szczególnie z 9 na 10 maja mieliśmy powtórkę, tym razem znacznie groźniejszą w skutkach.

Większość odmian jabłoni była w pełni kwitnienia, czyli fazie bardzo wrażliwej na przymrozek (temp -4,7 st. C w tym okresie powoduje zniszczenie 90 proc. kwiatów). Przymrozki pojawiły się praktycznie na terenie całego kraju, w dużej mierze obejmując regiony znane z produkcji owoców, takie jak: Grójec, Warka, Biała Rawska, Wilga, Opole Lubelskie czy Sandomierz. W wielu wymienionych lokalizacjach zanotowano spadki temperatur sięgające -5 st. C czy -6 st. C. Lepsza sytuacja wydaje się być w województwie wielkopolskim oraz kujawsko-pomorskim.

Skala uszkodzeń przymrozkowych zależy zarówno od lokalizacji sadu, jak i odmiany.

W tym momencie zalecamy skrupulatną ocenę uszkodzeń, niezbędną do podjęcia decyzji o dalszych działaniach agrotechnicznych. W sadach, w których pozostało nawet 10 - 15 proc. kwiatów, należy wykonać zabiegi poprawiające zawiązanie i ograniczające opadanie zawiązków (GA 4+7, proheksadion wapnia, FoliQ Ascovigor, nawożenie borowe).

Tegoroczne przymrozki potwierdziły, że zraszanie nadkoronowe jest najskuteczniejszą metodą ochrony. W sadach chronionych w ten sposób notujemy minimalne uszkodzenia.

Choroby grzybowe

Pula zarodników workowych powodujących infekcje pierwotne parcha jabłoni sukcesywnie się zmniejsza, nadal jednak prowadzimy ochronę zapobiegawczą przeciwko tej chorobie ze względu na bardzo wysoką wrażliwość kwiatów i młodych zawiązków. Bazujemy przede wszystkim na kaptanie (Kapelan 80 WG, Captan 80 WG), który ogranicza również szarą pleśń rozwijającą się w trakcie kwitnienia i bezpośrednio po nim. W sadach niechronionych bardzo łatwo znajdujemy objawy parcha jabłoni na liściach. W przypadku silnej infekcji (patrz modele symulacyjne) do zabiegu interwencyjnego wybieramy w pierwszej kolejności produkt w grupy IBE np. difenokonazol (Score 250 EC, Kicker 250 EC). Dołączenie preparatu Phos 60 EU do zabiegów produktami zapobiegawczymi czy interwencyjnymi podnosi ich skuteczność.

Na drzewach kontrolnych (nieopryskiwanych) można już znaleźć pierwsze objawy parcha jabłoni. Obserwowane plamy są skutkiem pierwszych (wcale nie najsilniejszych) infekcji z kwietnia. Zdjęcia z dnia 15.05, odmiana Golden Delicious.

W obecnym sezonie w rejonach, w których wystąpił przymrozek, należy poświęcić więcej uwagi ochronie przeciwko szarej pleśni w pełni kwitnienia, w trakcie opadania płatków kwiatowych oraz przed zbiorem, szczególnie gdy planujemy przeznaczyć owoce do przechowywania.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM