Raport sadowniczy firmy Agrii – połowa kwietnia

Autor: Agrii Polska 15 kwietnia 2017 10:26

Na początku tygodnia wystąpił znaczny spadek temperatur związany z napływem zimniejszego powietrza znad Atlantyku. Zmiana pogody spowodowała spowolnienie wegetacji roślin. W wielu rejonach kraju mieliśmy do czynienia z dużymi opadami deszczu, a w ostatnim czasie nawet z burzami gradowymi, które miejscami uszkodziły świeżo rozwinięte liście czy pąki drzew.

Parch jabłoni

Deszcz spowodował również pierwsze w tym sezonie wiosenne infekcje parcha jabłoni.
W sadach niedostatecznie zabezpieczonych należy śledzić modele symulujące rozwój parcha i wykonać zabieg interwencyjny preparatem bazującym na pirymetanilu lub cyprodynilu. W pozostałych przypadkach kontynuujemy zabiegi zapobiegawcze bazujące na kaptanie oraz ditianonie. 

Mączniak jabłoni

To kolejny sezon, w którym mamy do czynienia z wysoką presja mączniaka prawdziwego jabłoni. Porażone pędy oraz rozety pąków należy wycinać. Prawdopodobnie po Świętach Wielkanocnych będziemy mogli przymierzyć się do typowego zabiegu preparatem systemicznym przeciwko mączniakowi. Obecnie najlepszym rozwiązaniem pozostaje siarka mineralna, która chroni rozwijające się pąki.

Chwasty

Po opadach deszczu i poprawie pogody możemy spodziewać się pojawienia chwastów, szczególnie w sadach, w których nie wykonano jesiennych zabiegów herbicydami. Należy określić stopień zachwaszczenia i podjąć decyzję o zwalczaniu, aby ewentualny zabieg wykonać przed kwitnieniem drzew oraz chwastów. 

Nawożenie dolistne

Liście w wielu kwaterach są słabej jakości. Zapowiadane na okres świąteczny ochłodzenie i przymrozki nie prognozują poprawy tej sytuacji. W tym momencie kluczowe jest odżywienie młodych liści poprzez azot, który należy aplikować dolistnie przy każdym możliwym zabiegu. Po ustabilizowaniu pogody zalecamy wykonanie zabiegu nawozem z grupy stymulujących oraz wzbogacenie programu nawożenia o fosfor i bor. Zabiegi z użyciem nawozów stymulujących polecane są również w przypadku gatunków obecnie kwitnących (czereśnia) – w celu poprawy zawiązania, intensyfikacji podziałów komórek czy indukowania odporności na przymrozki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM