Raport sadowniczy firmy Agrii – początek wegetacji

Autor: Agrii Polska 03 kwietnia 2017 08:25

Po okresie deszczowej i chłodnej aury nastąpiła poprawa pogody praktycznie w całym kraju. Temperatury w graniach 15 - 17 st. C przyspieszyły rozwój roślin i - w zależności od gatunku oraz odmiany - ukazały się pierwsze zielone tkanki. To okres, kiedy trzeba wykonać pierwsze zabiegi przeciwko sprawcom takich chorób, jak parch jabłoni, przędziorek owocowiec, miodówka gruszkowa. Warto pomyśleć także o odpowiednim nawożeniu.

Standardowo najbardziej zaawansowane w rozwoju są grusze oraz gatunki pestkowe. Wśród odmian jabłoni w pierwszej kolejności rozwija się Ligol oraz Idared, ale w ostatnich dniach nawet odmiany takie jak Szampion czy Jonagold znacznie przyspieszyły rozwój i na nich również ukazały się pierwsze zielone części.

Należy jednak mieć na uwadze, że w rozwoju przyspieszyły także zarodniki Venturia Inaeqaulis, czyli sprawcy parcha jabłoni. Wiele z nich jest już dojrzałych do wysiewu, więc mamy do czynienia z zagrożeniem ze strony parcha i przy sprzyjających warunkach (obecność zielonej tkanki + opad deszczu) może dojść do pierwszych infekcji pierwotnych.

Sytuacja rozwoju pąków różni się w poszczególnych sadach, dlatego należy przejrzeć kwatery i tam, gdzie widać zielone części, przed spodziewanym deszczem należy wykonać zabieg preparatem miedziowym.

Nawożenie doglebowe i dolistne

Pomimo, że w większości rejonów Polski temperatury w okresie zimy nie były niższe niż 22 - 24 st. C, lokalnie można zaobserwować przemrożenia młodych pędów, a nawet spękań na pniach. W takiej sytuacji nie zaleca się opóźniać wiosennej aplikacji azotowych nawozów doglebowych, aby drzewa zdążyły pobrać składnik na czas energochłonnego dla nich kwitnienia.

Wraz z zabiegami przeciwko parchowi warto wykonać również nawożenie dolistne, które ma za zadanie usprawnić transport wody i skumulowanych składników pokarmowych oraz przyspieszyć ewentualną regenerację uszkodzeń mrozowych. Do pierwszych zabiegów rekomendujemy wybór nawozów azotowych i potasowych, a do kolejnych - cynkowych oraz o działaniu stymulującym.

Przędziorek owocowiec, miodówka gruszowa

W ochronie przeciwko szkodnikom (przędziorek owocowiec, miodówka gruszkowa) skutecznym i popularnym zabiegiem są preparaty bazujące na oleju mineralnym. W sadach w których w zeszłym roku było duże zagrożenie ze strony mszyc, aktualnie można zaobserwować złoża jaj tego szkodnika, a zabiegi z olejem również częściowo ograniczają ich rozwój. W większości sadów gruszowych zabiegi te zostały już wykonane, natomiast w jabłoniach otwiera się okienko aplikacji oleju mineralnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM