Raport sadowniczy firmy Agrii - parch i poprawa zawiązania owoców

Autor: Agrii Polska 02 maja 2017 08:09

Raport sadowniczy firmy Agrii - parch i poprawa zawiązania owoców fot. Agrii Polska


Opady deszczu, jakie występują w wielu rejonach kraju od wtorku/środy, spowodowały wysiewy zarodników Venturia Inaequalis, czyli sprawcy parcha jabłoni. Długotrwałe zwilżenie ułatwiało kiełkowanie zarodników na bardzo podatnej młodej tkance liści oraz pąkach kwiatowych. Modele symulacyjne rozwoju choroby w wielu miejscach naliczyły już średnią lub silną infekcję.

To bez wątpienia pierwsze w tym sezonie poważne zagrożenie tą najpowszechniejszą chorobą grzybową. W sadach niedostatecznie chronionych poskutkuje ono obecnością plam parcha, które będziemy można zaobserwować za około kilkanaście dni (w zależności od średnich dobowych temperatur).

 

agr.jpg

źródło: Instytut Praktycznego Sadownictwa

W wielu rejonach mamy do czynienia ze średnią i silną infekcją (czerwona linia), która podczas zwilżenia liści cały czas nabiera rozpędu (dane z dn. 28.04, godz. 11:00). Warto śledzić modele symulacyjne dla swojej lokalizacji.

Najskuteczniejszą ochroną przeciw parchowi jabłoni jest zabezpieczenie drzew substancją kontaktową (kaptan, ditianon) na krótko przed spodziewanym deszczem. Jednak przy silnych infekcjach nawet dobrze zabezpieczone sady mogą być niedostatecznie chronione z uwagi na potężną pulę zarodników workowych. Problem może stanowić nawet już 5 proc. zarodników, które ‘przecisną’ się przez barierę ochronną! Po silnych infekcjach (zazwyczaj występują 1 - 3 razy w sezonie) zalecamy zatem wykonać zabieg interwencyjny, nawet pomimo wcześniejszego, dobrego zabezpieczenia substancją kontaktową.

Presja ze strony grzyba V. inaequalis Liczba zarodników workowych wysiewanych wiosną podczas silnych infekcji Efektywność stosowanych środków ochrony roślin Liczba zarodników niezniszczonych w czasie wykonanego zabiegu, stanowiąca potencjalne zagrożenie dla jabłoni
Niska 60 szt./m2,
600 tys. sztuk/ha
95% 3 szt./m2,
30 tys. szt./ha
Średnia 600 szt./m2,
6 mln szt./ha
95% 30 szt./m2,
300 tys. szt./ha
Wysoka 6000 szt./m2,
60 mln szt./ha
95% 300 szt./m2,
3 mln. szt./ha

Przy najsilniejszych infekcjach parcha jabłoni, nawet 5% niezwalczonych zarodników
może stanowić zagrożenie dla sadu. W takich przypadkach poleca się korektę interwencyjną (Peter van Arkel, 2009)

Spośród substancji interwencyjnych wyróżnia się difenokonazol, zarówno pod względem skuteczności, jak i długości działania poinfekcyjnego (Kicker 250 EC, Score 250 EC). Należy pamiętać, że są to preparaty z grupy triazoli (=IBE) i do osiągnięcia ich pełnej skuteczności, wymagane są temperatury >12°C podczas zabiegu oraz około 3 godziny po nim. Warto śledzić pogodę, ponieważ prawdopodobnie w weekend możliwe będą warunki do zastosowania tego preparatu. W przypadku niższych temperatur rekomendujemy pirimetanil (Faban 500 SC, Mythos 300 SC).

Skuteczność ochrony zapobiegawczej podnosi również dodatek preparatu Phos 60 EU do środków kontaktowych i interwencyjnych.

Poprawa zawiązania owoców

W związku z niskimi temperaturami wegetacja nie rozwija się tak szybko, jak można by się spodziewać, jednak na Mazowszu rozpoczynają kwitnienie grusze, rozwijają się również pierwsze kwiaty jabłoni, m. in. Idared i Ligol. Po poprawie pogody intensywność rozwoju przyspieszy.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM