Raport sadowniczy firmy Agrii – koniec maja

Autor: Agrii Polska 30 maja 2017 15:53

Raport sadowniczy firmy Agrii – koniec maja W sadach niedostatecznie chronionych można znaleźć objawy parcha szypułkach zawiązku/ fot. Agrii Polska

Objawy parcha znajdujemy na liściach czy szypułkach zawiązków w sadach, które nie były w pełni zabezpieczone podczas minionych, silnych infekcji z kwietnia i początku maja. Obecnie występujące wysokie temperatury oraz brak opadów sprzyjają rozwojowi mączniaka jabłoni. Poprawa pogody przyspieszyła również rozwój mszyc. Przedstawiamy kolejne zalecenia od firmy Agrii Polska.

Parch jabłoni

Liczba zarodników workowych grzyba Venturia Inaequalis powodującego parcha jabłoni jest bliska wyczerpania. Podczas najbliższych opadów będą wysiewać się ostatnie z nich. Nadal prowadzimy ochronę zapobiegawczą preparatami kontaktowymi aplikowanymi przed deszczem, bazując np. na kaptanie (Kapelan 80 WG, Captan 80 WG). Bez problemu znajdujemy objawy parcha na liściach czy szypułkach zawiązków w sadach, które nie były w pełni zabezpieczone podczas minionych, silnych infekcji z kwietnia i początku maja. Należy zlustrować sad na obecność plam i w razie konieczności wykonać 2 zabiegi wyniszczające z użyciem difenokonazolu (Kicker 250 EC, Score 250 EC) + Phos 60 EU. 

W sadach niedostatecznie chronionych można znaleźć objawy parcha na liściach czy szypułkach zawiązku (Fot. 29.05.2017)/ Agrii Polska

Mączniak jabłoni

Tak jak informowaliśmy wcześniej, w obecny sezon weszliśmy z mocną presją mączniaka jabłoni. Obecnie występujące wysokie temperatury oraz brak opadów sprzyjają rozwojowi tej choroby, która - w przeciwieństwie do innych chorób grzybowych - nie potrzebuje zwilżenia jako czynnika inicjującego infekowanie. W sadach z wysoką presją choroby obserwujemy znaczne porażenie młodych przyrostów, szczególnie na odmianie ‘Idared’, ‘Paulared’, ‘Early Geneva’ czy grupa ‘Jonagolda’. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności należy wyciąć porażone pędy, a następnie wykonać zabieg chemiczny. Zabieg chemiczny bez usuwania pędów w większości wypadków nie będzie w pełni skuteczny. Spośród substancji aktywnych dostępnych na rynku skutecznością wyróżnia się cyflufenamid (Kendo 50 EW). Do zwalczania mączniaka możemy też użyć preparatów z grupy strobiluryn, np. trifloksystrobina (Zato 50 WG), IBE (Topas 100 EC) czy IBE + SDHI (Luna Experience 400 SC). W dalszej części sezonu do ochrony zapobiegawczej przeciwko mączniakowi ponownie włączymy siarkę (Siarkol 800 SC).

Mączniak jabłoni jest problemem w wielu sadach / fot. Agrii Polska

Szkodniki

Do pułapek feromonowych odławiają się pierwsze motyle owocówki jabłkóweczki. Jest jeszcze zbyt wcześnie na zabieg, nie jest to maksimum lotu, lecz należy śledzić poziom zagrożenia dla własnych lokalizacji. Przydatne do obserwacji są także modele RIM.

Poprawa pogody przyspieszyła również rozwój mszyc. Obserwujemy wysoką presję zarówno mszycy jabłoniowej, jak również trudniejszej do zwalczenia mszycy jabłoniowo-babkowej. Bardzo istotne dla dalszej ochrony są pierwsze zabiegi stosowane po kwitnieniu, gdyż w późniejszym czasie będzie niezmiernie trudno dotrzeć do zwiniętych liści, nawet najlepszym insektycydem.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM