Rak drzew owocowych i zgorzel kory - ochrona sadów jesienią

Autor: Krystyna Zagórska /www.sadyogrody.pl 03 października 2016 11:22

Rak drzew owocowych i zgorzel kory - ochrona sadów jesienią Zabliznione rany po zerwanych owocach/ fot Sumi Agro

W okresie jesiennym nie należy zapominać o ochronie sadu przed chorobami kory i drewna. Pozostawienie drzew owocowych, w tym zwłaszcza młodych nasadzeń, bez zabiegów ochronnych może spowodować konieczność usunięcia ich z uprawy.

Na początku jesieni – zwłaszcza w warunkach ciepłej i wilgotnej pogody – wzrasta zagrożenie porażaniem drzew chorobami kory i drewna. Do infekcji może dochodzić już we wcześniejszym okresie, w trakcie wegetacji, na skutek niezabezpieczonych ran po gradzie, mechanicznych uszkodzeń kory, bądź w wyniku żerowania szkodników. Patogeny wnikają do tkanek również poprzez ślady po zerwanych owocach, lub po opadłych liściach. Dlatego w tym terminie zalecane jest przeprowadzenie zabiegów ochronnych dozwolonymi preparatami.

Sprawcą raka drzew owocowych jest grzyb Neonectria galligena. Na porażonych drzewach widoczne są rozległe, brązowe nekrozy (obejmujące korę), a następnie grzyb przerasta do drewna powodując brązowienie rdzenia. Z kolei typowym objawem zgorzeli kory (Neofabraea) są płytkie nekrozy i łuszczenie się kory (często wokół ran po podkrzesywaniu lub na przyciętym okulancie jabłoni). Grzyby z rodzaju Neofabraea odpowiedzialne są za występowanie choroby przechowalniczej – gorzkiej zgnilizny jabłek.

W ograniczaniu chorób kory i drewna bardzo istotne znaczenie mają zabiegi agrotechniczne polegające na eliminowaniu źródeł choroby. Profilaktycznie wskazane jest wycinanie młodych pędów i gałęzi, na których zaobserwowano objawy choroby. W przypadku pojawienia się ran rakowych na grubszych konarach czy pniu drzewa, niezbędne jest ich oczyszczenie aż do zdrowego drewna i zabezpieczenie preparatami ochronnymi, np. Funaben Plus 03 PA, farbą emulsyjną z 2 proc. dodatkiem Topsinu. Z sadów należy usuwać silnie porażone drzewa.

Należy pamiętać, że w niektórych sadach stwierdzono obecność form odpornych grzyba z rodzaju Neofabraea na preparaty benzimidazolowe (tiofanat metylu). Dlatego w przypadku zaobserwowania braku skuteczności wykonanych zabiegów, należy zrezygnować z użytkowania tego preparatu w danym sadzie, przez okres 2-3 lat. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM