Rak bakteryjny drzew owocowych – jak chronić czereśnie przed zimą?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 30 września 2015 10:21

Rak bakteryjny drzew owocowych – jak chronić czereśnie przed zimą? Zrakowacenia na gałęziach, bądź na pniu mogą spowodować zamieranie całych drzew/ fot. shutterstock.com

Rak bakteryjny drzew owocowych spowodowany jest przez bakterie - Pseudomonas syringa pv. Syringae, oraz Pseudomonas syringa pv. Morsprunorum. W sadach czereśniowych bakterie te wyrządzają duże szkody. Pojawiające się zrakowacenia na gałęziach, bądź na pniu mogą spowodować zamieranie całych drzew.

Rak bakteryjny drzew owocowych jest dużym zagrożeniem dla upraw sadowniczych zwłaszcza w latach z wilgotną, chłodną wiosną, a także w okresach jesienno-zimowych. Miejscem uszkodzenia, przez które wnikają bakterie są różnego rodzaju uszkodzenia, bądź zranienia, czyli rany po cięciu gałęzi, a także uszkodzenia mrozowe czy gradowe.

Typowe objawy chorobowe występują na nadziemnych częściach drzewa. W okresie wiosennym porażone kwiaty brunatnieją, a następnie zasychają. Z zainfekowanych kwiatów bakterie przenikają do krótkopędów i gałęzi. Najbardziej groźne są infekcje jesienne konarów i pni, na których tworzą się rozległe rany. W miejscu tych ran kora pęka - odsłaniając drewno. Na pędach mogą być widoczne zgrubienia i wycieki „gumy”. Porażeniu mogą ulec także liście i owoce.

Na zainfekowanych owocach widoczne są niewielkie, ciemnozielone plamy, które później ciemnieją. Tkanka owocu zapada się i miąższ przysycha do pestki. Takie owoce tracą wartość handlowa. Z kolei na liściach można zaobserwować żółte przebarwienia - blaszka liściowa brunatnieje i wykrusza się. Jesienią bakterie wnikają do pędów poprzez blizny po opadłych liściach i zimują.

Spośród czereśni podatnych na raka bakteryjnego należy wymienić odmiany, m.in. 'Hedelfińska', 'Van', 'Sweetheart', 'Marchijska', 'Napoleon' zaś mało i średnio podatne są odmiany, np. 'Kordia', 'Regina', 'Rainier', 'Schneidera Późna', 'Summit', 'Sam', 'Bütnera Czerwona', 'Lapins', 'Techlovan', 'Vanda', a także 'Rivan', 'Vega', 'Merton Premier'.

Cięcia drzew w sadach czereśniowych nie należy przeprowadzać we wczesnojesiennym terminie, a w szczególności odmian podatnych na tę chorobę. Zalecane jest cięcie w okresie letnim, po zbiorze owoców. Cięcie należy wykonywać w sprzyjających warunkach - podczas ciepłej i suchej pogody.

Ze szkółek i sadów należy usuwać drzewa z objawami porażenia. W przypadku słabiej porażonych drzew wskazane jest wycinanie zrakowaciałych pędów, a miejsca rany trzeba zabezpieczać pastami ochronnymi. Istotne jest zabezpieczanie wszelkich uszkodzeń kory, nawet gradobiciu.

W ochronie chemicznej przed rakiem bakteryjnym można zastosować preparaty, m.in. Champion 50 WP, Copper Max New 50 WP, Funguran Forte New 50 WP, Funguran–OH 50 WP. Drzewa należy opryskać na początku opadania liści. Zabieg ten warto powtórzyć w przypadku odmian podatnych na raka bakteryjnego pod koniec fazy opadania liści.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM