Racjonalne nawożenie gwarancją utrzymania odpowiedniej jakości owoców

Autor: www.sadyogrody.pl 26 czerwca 2015 10:24

Racjonalne nawożenie gwarancją utrzymania odpowiedniej jakości owoców Gwarancją sukcesu w uprawie jest plan nawożenia/ www.shutterstock.com

- Nawożenie jest jednym z podstawowych czynników agrotechnicznych wpływających na wielkość i jakość plonu. Gwarancją sukcesu w uprawie jest odpowiednio przygotowany plan nawożenia – mówił dr inż. Andrzej Grenda, z firmy Yara Poland, podczas V Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2015.

Jak zaznaczył przedstawiciel firmy Yara Poland, wciąż wzrastające wymagania konsumentów oraz przetwórców dotyczące jakości produktów zmuszają do ciągłego poszukiwania środków polepszających cechy owoców. - W tej grupie znaczny udział zajmują również nawozy do stosowania doglebowego, a także rozpuszczalne do dokarmiania dolistnego i fertygacji – powiedział dr Andrzej Grenda.

- Duży wybór nawozów dostępnych na rynku, jak i możliwość wprowadzenia składników pokarmowych za pomocą różnych technik nawożenia, dają bardzo dobre możliwości poprawy jakości owoców – podkreślił ekspert.

Zdaniem dr Andrzeja Grendy stosowanie dokarmiania pozakorzeniowego wapniem w fazie wzrostu i dojrzewania owoców, czy nawozów doglebowych zawierających aktywny wapń w okresie końca kwitnienia oraz początku wzrostu zawiązków owoców mają wpływ na odpowiednie proporcje składników pokarmowych w owocach. Również wykonywanie zabiegów fertygacyjnych rozpuszczalną saletrą wapniową po kwitnieniu mają wpływ na te proporcje składników, a tym samym na pożądane cechy trwałości pozbiorczej – mówił prelegent.

Jak przyznał ekspert do często stosowanych w praktyce sadowniczej składników pokarmowych zalicza się również krzem, który oddziałuje zarówno na odpowiedni stosunek K:Ca w owocach, jak i odpowiednią jędrność oraz trwałość pozbiorczą.

- Drugim składnikiem pokarmowym dość często wykorzystywanym pozakorzeniowo jest fosfor. Pierwiastek ten zwiększa jędrność owoców, a także wpływa na lepsze wybarwienie i trwałość rumieńca. Sadownicy na poprawę barwy zasadniczej skórki owoców drzew ziarnkowych często wykorzystują nawozy dolistne zawierające wysoką zawartość manganu – mówił dr Andrzej Grenda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM