Racjonalne dokarmianie dolistne sadów wapniem

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 19 sierpnia 2016 08:50

Racjonalne dokarmianie dolistne sadów wapniem Niedostatek wapnia w owocach skutkuje pogorszeniem ich jakości/ fot. sadyogrody.pl

- Wapń jako główny składnik budulcowy ścian komórkowych oddziałuje na jędrność owoców, w tym również na ich trwałość przechowalniczą. W roztworze glebowym nie stwierdzamy zazwyczaj niedoborów tego pierwiastka, szczególnie na glebach bardziej zasobnych w próchnicę. Jednakże dostępność wapnia w podłożu nie gwarantuje odpowiednich ilości Ca w owocach - mówił Arkadiusz Sławiński, z firmy Agrii, podczas spotkania sadowniczego w Kopanej k. Tarczyna.

Zawartość wapnia w roztworze glebowym nie zawsze prowadzi do uzyskania wysokiej jakości owoców. Pierwiastek ten jest makroelementem słabo mobilnym w roślinie, przez co zachodzi potrzeba dostarczania tego pierwiastka drogą pozakorzeniową - Niedostatek wapnia w owocach prowadzi do występowania gorzkiej plamistości podskórnej (GPP), a także większej podatności na choroby grzybowe w trakcie przechowywania, np. gorzką zgniliznę – mówił Arkadiusz Sławiński.

W ubiegłym sezonie dla wielu sadowników poważnym problemem okazała się oparzelizna powierzchniowa. Występowanie tej choroby uwarunkowane jest kilkoma czynnikami. Zdaniem eksperta dominujące znaczenie mają tu przede wszystkim warunki przechowywania i termin zbioru jabłek. Przy odpowiednim zaopatrzeniu owoców w wapń oparzelizna powierzchniowa pojawia się później.

Intensywność nawożenia zależy od doboru odmian. - Drzewka 'Gali' czy 'Lobo' potrafią pobrać większe ilości wapnia. Natomiast odmiany z grupy Jonagoldów, mutacje 'Red Delicious' oraz 'Ligol' i 'Ṥampion' są charakteryzowane jako podatne na niedobór tego pierwiastka i w wymagają większej ilości zabiegów nawożeniowych– mówił Arkadiusz Sławiński.

Dodał, że liczba wymaganych zabiegów w sezonie jest uzależniona od wieku i siły wzrostu drzew, spodziewanego plonu, a także możliwości pobierania tego pierwiastka w okresie wiosennym. Przy słabszym plonowaniu wymagane jest bardziej intensywne dokarmianie wapniem. Na efektywność nawożenia (oprócz warunków pogodowych - wysokiej temperatury i braku opadów) wpływają również inne czynniki, a mianowicie technika wykonywanego zabiegu, wielkość dawki czy właściwości samego nawozu.

Jak mówił Arkadiusz Sławiński, zazwyczaj sadownicy do pierwszych zabiegów w sadach (z uwagi na zawartość azotu) wybierają nawóz FoliQ Calmax. W programie nawożeniowym firmy Agrii dostępny jest produkt FoliQ Amical, oparty na wapniu i aminokwasach z dodatkiem manganu i cynku. Niedobory wapnia drogą pozakorzeniową można regulować za pomocą nawozu MobiCal, który z uwagi na zawartość krzemu i tytanu wpływa na wzmocnienie ściany komórkowej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM