Pythium myriotylum – sprawca zamierania papryki w Polsce

Autor: www.sadyogrody.pl 25 lutego 2015 15:01

Pythium myriotylum – sprawca zamierania papryki w Polsce fot. shutterstock.com

Czy patogen Pythium myriotylum okaże się być poważnym problemem dla plantatorów papryki?

W 2012 roku w dwóch obiektach ogrodniczych, gdzie paprykę uprawia się od kilkunastu lat w tunelach foliowych, na już owocujących roślinach stwierdzono symptomy zahamowania rozwoju i więdnięcia, przejaśnienia liści i ich opadania, szczególnie w ciepłe i słoneczne dni. Przy pochmurnej pogodzie rośliny odzyskiwały swój normalny wygląd. Jednakże w kolejnych dniach stopniowo więdły, a liście zwisały na łodygach i częściowo brązowiały. Po wykopaniu chorych roślin, otrząśnięciu ziemi z korzeni i ich umyciu, stwierdzono 50 proc. ich zamierania, począwszy od korzeni włośnikowych.

Naukowcy z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach postanowili znaleźć przyczynę zamierania pędów papryki. W tym celu przeprowadzili doświadczenie szklarniowe w celu oszacowania chorobotwórczości i szkodliwości nowego patogena.

Na podstawie przeprowadzonych badań dowiedziono, że w warunkach szklarniowych produkcji rozsady papryki w substracie torfowym, zakażonym przez P. myriotylum, gatunek ten powodował stopniowy rozwój choroby na roślinach. Rozwój roślin był bardzo silnie zahamowany, gdyż nie stwierdzono przyrostu pędów, a ich liście były jaśniejsze. W ciągu  dwóch tygodni część blaszek zmieniło zabarwienie na żółtozielone, a następnie jasnobrązowe. Pierwsze symptomy więdnięcia stwierdzono na około 1/5 roślin już po 2 tygodniach uprawy. Po następnych 14 dniach objawy więdnięcia i załamywania się pędów u nasady widoczne były na około 3/5 roślin. Po 5 tygodniach 4/5 roślin zamarło lub wykazywało symptomy więdnięcia.

Uzyskane dane wykazują, że P. myriotylum jest głównym sprawcą więdnięcia i zamierania papryki w monitorowanych gospodarstwach ogrodniczych, a tym samym najgroźniejszym patogenem.

Problem ten został poruszony na sesji posterowej podczas 55. Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu br.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM