Putinka i Pink Braeburn - nowe odmiany jabłoni z Instytutu Ogrodnictwa

Autor: www.sadyogrody.pl 05 grudnia 2016 16:01

Putinka i Pink Braeburn - nowe odmiany jabłoni z Instytutu Ogrodnictwa dr Mariusz Lewandowski z Instytutu Ogrodnictwa/ fot. redakcja sadyogrody.pl

Podczas 9. Konferencji Odmianowej, która w tym roku odbyła się na targach Horti-Tech w Kielcach, dr Mariusz Lewandowski przedstawił osiągnięcia w hodowli nowych odmian jabłoni w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Klon J-9805-02 o proponowanej nazwie ‘Putinka’ uzyskano w wyniku krzyżowania jabłoni ‘Braeburn’ x ‘Pinova’. Drzewo rośnie średnio silnie tworząc lekko stożkowatą koronę i wcześnie wchodzi w okres owocowania. Plonuje obficie, ale ze skłonnością do przemienności. Owoce nowej odmiany są średniej wielkości do dużych, kulisto-stożkowate pokryte ciemno czerwonym rumieńcem. Miąższ jest kremowy, jędrny, soczysty z lekkim aromatem.

‘Putinka’ jest odmianą zimową – dojrzałość zbiorczą owoce osiągają pod koniec września. W zwykłej chłodni mogą być przechowywane do marca, natomiast w KA do końca czerwca. Jak zaznaczył dr Lewandowski, odmiana ta jest mało podatna na parcha i mączniaka jabłoni, wrażliwa na zarazę ogniową i wytrzymała na mróz.

Druga nowość hodowli Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach – ‘Pink Braeburn’ (klon o numerze hodowlanym J-9805-03) otrzymano w wyniku krzyżowania odmian ‘Braeburn’ x ‘Pinova’. Drzewa tej odmiany rosną średnio silnie i tworzą lekko stożkowatą koronę. Wcześnie wchodzą w okres owocowania i plonują obficie (ze skłonnością do przemienności). Owoce odmiany ‘Pink Braeburn’ od klonu hodowlanego o numerze J-9805-02 wyróżniają się jedynie różowoczerwonym rumieńcem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM