Pszczoły - małe, ale ważne. Owady zapylające w strategiach firm chemicznych

Autor: www.sadyogrody.pl 03 marca 2015 10:08

Pszczoły - małe, ale ważne. Owady zapylające w strategiach firm chemicznych fot. shutterstock.com

Spośród 100 roślin uprawnych dostarczających 90 procent światowej żywności, 70 jest zapylanych przez pszczoły i inne owady. W tym sezonie jest kilka akcji i programów, które mają na celu wspieranie naszych małych przyjaciół.

W ostatnim czasie dużo mów się o problemie wymierania pszczół. Owady zapylające to fundament naszego ekosystemu. Bez ich zapylania rośliny nie mają jak kwitnąć i wydawać plonów, dlatego powinniśmy o nie zadbać. Firmy chemiczne już od jakiegoś czasu przygotowują szereg programów nakierowanych właśnie na pszczoły.

Sumi Agro w 2015 r. uruchomi kolejną edycję akcji "Budujemy populację owadów zapylających", która ma na celu edukowanie środowiska rolniczego i ogrodniczego odnośnie znaczenia zapylaczy w produkcji roślinnej. W ramach akcji w tym roku przekazane zostanie kolejne 1000 domków z gniazdami murarki ogrodowej, rozdane zostaną skrzynie z gniazdami murarki do wykorzystania w sadach produkcyjnych oraz organizowane będą spotkania w ośrodkach pokazowych, gdzie będzie można zobaczyć jak żyje i pracuje murarka ogrodowa oraz posłuchać o biologii i hodowli tych owadów.

Bayer CropScience w 2015r. będzie prowadzić kolejną edycję kampanii informacyjno - edukacyjnej "Grunt to Bezpieczeństwo". W tym roku dedykowana ona będzie owadom pożytecznym w tym zapylającym. Firma Bayer CropScience już rozpoczęła wykłady dla rolników, przybliżające tematykę ochrony fauny pożytecznej i ma zamiar je kontynuować podczas całego roku także na spotkaniach z uczniami szkół o profilu rolniczym i ogrodniczym. Prowadzone są także zajęcia w BayLab dla najmłodszych o bioróżnorodności oraz rozpoczęto Program Ochrony Pszczół (Bee Care Program), który ma na celu zbadanie czynników uważanych za szkodliwe dla zdrowia pszczół.

W 2012 roku Syngenta rozpoczęła w Polsce projekt "Operation Pollinator - Akcja na rzecz Owadów Zapylających", mający na celu zwiększenie liczby owadów zapylających poprzez zapewnienie im właściwego środowiska naturalnego na użytkach rolnych. Firma Syngenta finansuje niezależne badania naukowe, które są znaczące dla rozwoju różnorodnych ekosystemów, a zwłaszcza ekosystemów owadów zapylających.

Firma BASF inwestuje w bioróżnorodność i w związku z tym inwestuje w jej zwiększenie oraz szerzenie świadomości na ten temat. Oprócz kampanii informacyjnej i edukacyjnej firma wspiera owady zapylające poprzez dystrybucję mieszanki nasion roślin jednorocznych, które po posianiu kwitnąc przyciągają różnorodne gatunki owadów zapylających, w tym naszą cenną pszczołę miodną. Taki „system” można zastosować również na większą skalę w gospodarstwie, wykorzystując do tego celu ewentualny teren wyłączony z intensywnej produkcji.

Nie tylko firmy ściśle związane bezpośrednio z rolnictwem zajęły się tym problemem. Zakłady Tłuszczowe "Kruszwica" S.A. wraz z Fundacją Nasza Ziemia i patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi po raz 5. rozpoczynają kampanię edukacyjną na rzecz ochrony pszczołowatych. Konkurs grantowy na najciekawsze działania edukacyjne na rzecz ochrony pszczół skierowany jest do szkół i ma na celu kształtowanie świadomości ekologicznej na temat zapylaczy i ich roli. Autorzy najciekawszych projektów mają szansę na otrzymanie dofinansowania o wartości nawet do 8 tys. zł oraz wyposażenie szkolnej pracowni przyrodniczej. Ponadto w ramach akcji organizowane są Akademie Przyjaciół Pszczół oraz Wielki Dzień Pszczół.

Pszczoły wspiera także Greenpeace poprzez akcję "Adoptuj pszczołę 2", w ramach której za zebrane pieniądze planuje odbudować populację pszczelą w Przyczynie Dolnej w województwie lubuskim, gdzie doszło do wyginięcia ponad 2 milionów owadów zapylających. 

"Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata" - powiedział wiele lat temu Albert Einstein. Pozostaje nam mieć nadzieję, że do tego nie dojdzie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM