Pszczelarze i Greenpeace apelują do Jurgiela o zakaz stosowania 4 insektycydów

Autor: www.sadyogrody.pl/ Greenpeace 22 grudnia 2016 08:36

Pszczelarze i Greenpeace apelują do Jurgiela o zakaz stosowania 4 insektycydów fot. shutterstock.com

Trzy pszczelarskie organizacje: Polski Związek Pszczelarski, Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych i Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich "Polanka" oraz Greenpeace Polska wystosowały 15 grudnia do ministra rolnictwa list, w którym apelują o poparcie przez Polskę zakazu stosowania w UE czterech najbardziej toksycznych dla pszczół środków owadobójczych oraz objęcie opieką procesy tworzenia Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających - informuje Greenpeace.

Pszczelarze i Greenpeace zwracają się do ministra rolnictwa z apelem o ochronę pszczół i wsparcie, a tym samym podjęcie działań na rzecz owadów zapylających tak, aby Polska była krajem prawdziwie przyjaznym pszczołom.

Jak napisano w liście, zwracamy się z apelem o wsparcie utrzymania i rozszerzenia permanentnego zakazu stosowania czterech najbardziej toksycznych dla pszczół insektycydów: klotianidyny, imidakloprydu, tiametoksamu oraz fipronilu, a także objęcie opieką procesu tworzenia Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających. Strategia taka powinna stać się zbiorem długofalowych celów i działań w kompleksowym oraz wielosektorowym ujęciu, tak aby system ochrony pszczół stał się modelowym przykładem ochrony owadów zapylających w całej Unii Europejskiej.

Pszczelarze zaznaczają w liście, że obecnie sytuacja owadów zapylających w naszym kraju nie jest jeszcze tak dramatyczna, jak w Stanach Zjednoczonych (gdzie w ciągu roku straty sięgnęły 44 proc. rodzin, w tym ponad 22 proc. po zimowli) ani tak zła, jak w wielu krajach Europy Zachodniej, gdzie straty potrafią sięgać i 30 proc. rodzin pszczelich, jednak pszczelarze napotykają coraz to nowe problemy, a obserwowane straty i osłabienie rodzin pszczelich rosną.

- Musimy zadbać o to, aby nie doprowadzić do tak trudnej sytuacji, w której pszczelarze, rolnicy i środowisko naturalne zapłacą cenę za utratę populacji pszczół miodnych oraz dziko żyjących - napisano w liście skierowanym do ministra rolnictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM