PSOR o podróbkach środków ochrony roślin. Jak odróżnić produkt oryginalny od falsyfikatu?

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 12 maja 2017 10:39

PSOR o podróbkach środków ochrony roślin. Jak odróżnić produkt oryginalny od falsyfikatu? Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. / fot. za PSOR

Wczesna wiosna to czas zakupu i stosowania preparatów do ochrony roślin. Fałszerze najczęściej oferują podróbki środków, które mają najszersze spektrum zastosowań i są najbardziej popularne – o problemie nadużyć związanych z falsyfikatami środków ochrony roślin dla serwisu sadyogrody.pl mówi Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. 

Sadyogrody.pl: Czy  w trwającym sezonie ochrony i zakupu śor zarejestrowali Państwo duży problem nadużyć związanych z wprowadzaniem na rynek podrobionych środków ochrony roślin? Jaka jest skala tego zjawiska w Polsce i innych krajach Europy? 

Aleksandra Mrowiec: Problem nielegalnych i podrabianych środków ochrony roślin, o nieznanym składzie i pochodzeniu, to poważne zagrożenie nie tylko dla bezpieczeństwa produkcji rolnej, ale również środowiska i całego łańcucha żywnościowego. Eliminacja tego procederu jest trudna i wymaga współpracy zarówno pomiędzy organami krajowymi, jak i na arenie międzynarodowej. Trudno określić skalę zjawiska. Biorąc pod uwagę szacunki Komisji Europejskiej można przyjąć, że nielegalne i podrobione środki ochrony roślin mogą stanowić 10-15 proc. rynku w Polsce.

Odsetek w poszczególnych krajach może być zróżnicowany, przy czym sytuacja w Polsce jest szczególna, ponieważ nasza granica wschodnia to również granica zewnętrzna UE, przez co jesteśmy bardziej narażeni na obecność podróbek. Według Europejskiego Obserwatorium do Spraw Naruszeń Praw Własności Intelektualnej i Europolu, aż ok. 25 proc. wszystkich środków ochrony roślin znajdujących się obecnie w obiegu w państwach członkowskich Unii może pochodzić z nielegalnego źródła.

Które środki ochrony roślin (do jakich upraw) są najczęściej fałszowane?

Fałszerze najczęściej oferują podróbki środków ochrony roślin, które mają najszersze spektrum zastosowań i są najbardziej popularne.

Jak odróżnić produkt oryginalny od falsyfikatu?

Rolnik powinien być przede wszystkim ostrożny – oferty z bagażnika, tanie pestycydy z zagranicy – to oferty, które rolnik powinien omijać szerokim łukiem. Wystarczy przestrzegać czterech prostych zasad, aby chronić się przed podrobionymi środkami ochrony roślin:
- etykieta oryginalnego produktu zawsze jest sporządzona w języku polskim i jest ona trwale przytwierdzona do opakowania, posiada nazwę preparatu, oznaczenie producenta, numer partii i datę produkcji.
- środek musi być zarejestrowany w Polsce – możemy to sprawdzić korzystając z wyszukiwarki środków ochrony roślin na stronie Ministerstwa Rolnictwa.
- zakupu można dokonać tylko i wyłącznie w sklepie zarejestrowanym przez WIORiN.
- za zakupione środki ochrony roślin żądać dowodu zakupu (faktury czy paragonu).

PSOR opracował stronę www.bezpiecznauprawa.org, która jest bazą wiedzy na temat odpowiedzialnego i zgodnego z prawem zakupu środków ochrony roślin. Liczymy na to, że każdy rolnik sprawdzi na naszej platformie czy postępuje prawidłowo. Pamiętajmy, że nie należy ufać specjalnym okazjom – to mogą być podróbki.

Co grozi sadownikom/rolnikom za zakup nielegalnych środków ochrony roślin? Jakie kary są przewidziane za obrót fałszywymi śor?

Podrobiony pestycyd może całkowicie zniszczyć plony lub nie zadziałać, skutkując stratami w uprawach. Trudno ocenić jaki będzie wpływ nieznanych chemikaliów na glebę i przyszłe plony. Ponadto, stosując podróbki sadownik zostaje sam ze swoim problemem. Nie ma prawa do dochodzenia swoich roszczeń, ponieważ towar, który kupił pochodzi z nielegalnego źródła.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM