Przymrozki w sadach - zalecenia odnośnie regeneracji roślin

Autor: Agrii Polska 23 kwietnia 2017 09:47

Przymrozki w sadach - zalecenia odnośnie regeneracji roślin fot. Agrii Polska

Wyż, który napłynął do naszego kraju spowodował wystąpienie przymrozków w większości województw. Przymrozek świąteczny mocno przetrzebił kwiaty czereśni, które były w pełni kwitnienia. Uszkodzenia na plantacjach w woj. mazowieckim sięgają nawet 90-95 proc. Lepsza sytuacja jest w przypadku odmian, które jeszcze nie rozpoczęły kwitnienia (np. Regina) oraz wiśni i jabłoni. Na jabłoniach w wielu lokalizacjach, szczególnie na odmianach wcześnie rozpoczynających kwitnienie (np. Idared), ucierpiał pąk kwiatu królewskiego, czyli najbardziej zaawansowany w rozwoju.

Na odmianach czereśni, które rozpoczęły kwitnienie, obserwujemy największe straty.
Faza białego pąka jest znacznie odporniejsza na przymrozek

Nie tylko Wielkanoc

Niestety to nie był koniec chłodnych nocy w naszym kraju. W kolejne dni, czyli 19 - 20 kwietnia oraz w nocy z 20 na 21 kwietnia znów mieliśmy do czynienia ze znacznymi spadkami temperatur. Sytuacja jak zwykle różni się nawet w obrębie danej gminy czy miejscowości. Poniżej przedstawiamy temperatury minimalne, które zostały zanotowane na wysokości 1,5 m w kilkunastu lokalizacjach w Polsce w nocy z 20 na 21 kwietnia. Informacje mają charakter poglądowy.

Lokalizacja Temp. na poziomie 1,5 m wysokości
Województwo mazowieckie  
Opożdżew, gmina Warka - 2,5°C
Sobienie Jeziory     - 5°C
Wicie gmina Wilga - 4°C
Belsk Duży - 4,5°C, lokalnie mroźniej
Błędów - 2°C do - 6°C
Lipsko - 4°C, lokalnie do - 6°C
Województwo świętokrzyskie  
Samborzec  - 3°C
Obrazów  - 2°C
Słupia Jędrzejowska  - 3°C
Województwo kujawsko-pomorskie  
Gmina Koronowo, powiat Bydgoski  - 2,5°C
Województwo lubelskie  
Józefów nad Wisłą  - 5°C
Wilków - 6°C

 

Zraszanie nadkoronowe jest najskuteczniejszą metodą ochrony przed przymrozkami. W sadach chronionych obserwujemy nieznaczne uszkodzenia pąków, natomiast mocno zniszczone są liście którym musimy pomóc w regeneracji.

Krajobraz po bitwie

Zalecamy ocenić sytuację i potencjalne uszkodzenia przymrozkowe w obrębie kwater. Problem stanowią nie tylko przymrozki, ale i trwające już kilkanaście dni ochłodzenie, które nie sprzyja chociażby odżywieniu roślin w azot i pozostałe makro- i mikroelementy. Jakość liści generalnie jest kiepska. W sytuacji zniszczenia kwiatów królewskich i częściowego zniszczenia pozostałych warto zadbać o te, które ocalały. Pomimo, że są słabsze, bardziej podatne na opadanie czy zawiązujące mniejsze owoce, w zaistniałej sytuacji mogą być bardzo ważnym czynnikiem gwarantującym plon. Pamiętajmy, że do prawidłowego plonowania potrzebnych jest kilka - kilkanaście procent obecnych na drzewach kwiatów.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM