Przygotuj opryskiwacz do sezonu

Autor: Michał Gwara, www.sadyogrody.pl 22 lutego 2017 16:03

Przygotuj opryskiwacz do sezonu fot. Michał Gwara

Przedwiośnie to dobry czas aby lepiej przyjrzeć się oczekującym na sezon maszynom i przygotować je do pracy. Jedną z najważniejszych jest opryskiwacz.

Problemy z opryskiwaczem mogą spowodować niewłaściwe lub nieterminowe wykonanie oprysku, co w pewnych warunkach może skutkować wymiernymi stratami finansowymi. Z tego względu powinniśmy dokładniej się mu przyjrzeć i dobrze przygotować do sezonu.

Rutynowo przed sezonem powinniśmy nasmarować takie elementy jak krzyżaki wału przekaźnika mocy, powierzchnię rur lub frezów, sworzni „łamanego” zaczepu, a także inne elementy wymagające smarowania. Wymiany może również wymagać olej w przekładni wentylatora, a czasem również w pompie. Wymiany dokonujemy co określony czas, podany w instrukcji konserwacji maszyny. Jeśli nie jest ona konieczna, trzeba sprawdzić poziom oleju i uzupełnić ewentualne niedobory płynem zgodnym ze specyfikacją podaną przez producenta.

Do rutynowych działań przed sezonem należy też sprawdzenie i ewentualne uzupełnienie ciśnienia powietrza w powietrzniku pompy, a także przepłukanie zbiornika i całego układu cieczowego. Najlepiej wykonać je po zdemontowaniu rozpylaczy. W trakcie płukania powinniśmy sprawdzić czy mieszadła działają poprawnie, a także sprawdzić cały układ cieczowy pod kątem wycieków. Konieczne będzie również bliższe przyjrzenie się filtrom. Jeśli nie zostały oczyszczone po zakończeniu poprzedniego sezonu, powinniśmy wykonać to teraz. Trzeba dokładnie przyjrzeć się uszczelnieniom i wkładom filtrującym, szczególnie w miejscach łączeń. Drobne, trudno widoczne nieszczelności czy pęknięcia spowodują przedostawanie się zanieczyszczeń i przyspieszone zużycie komponentów opryskiwacza.

Jednym z najważniejszych podzespołów opryskiwacza są rozpylacze - powinniśmy poświęcić im więcej uwagi. Jeśli są starsze niż 4 – 5 lat, powinny zostać sprawdzone w stacji atestacji opryskiwaczy po kątem wydajności i równomierności wypływu. Po takim sprawdzeniu może okazać się, że konieczna będzie ich wymiana. W takiej sytuacji nie powinniśmy tego zaniedbywać – wszak to od nich w największym stopniu zależy równomierność i jakość pokrycia roślin cieczą roboczą.

Konieczność wymiany rozpylaczy to dobra okazja do zmiany ich rozmiaru lub typu na inny niż dotychczas stosowany. Typ i rozmiar możemy dopasować do pożądanej wielkości kropel, co ma związek z redukcją znoszenia cieczy roboczej. Dobre efekty w redukcji znoszenia zaobserwowano po zainstalowaniu z każdej strony kolumny 2 – 3 górnych rozpylaczy typu eżektorowego. Możemy również rozważyć zmianę prędkości przejazdu podczas opryskiwania lub zmianę wydatku cieczy roboczej na ha. Korekta tych parametrów może wymagać innego wydatku rozpylacza. Jeśli zachodzi konieczność wymiany, warto te kwestie przemyśleć i zoptymalizować parametry oprysku. Jeśli rozpylacze nie wymagają wymiany, powinniśmy je zdemontować i oczyścić.

Opryskiwacz to jedna z kluczowych maszyn w gospodarstwie sadowniczym. Sprawny i dobrze wykalibrowany może pozwolić ograniczyć straty w postaci ilości jabłek oddawanych do przetwórstwa. Warto więc poświęcić trochę czasu na przygotowanie tej maszyny do sezonu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM