Przyczyny oparzelizny powierzchniowej – jak ograniczyć straty podczas przechowywania?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 14 kwietnia 2016 15:03

Przyczyny oparzelizny powierzchniowej – jak ograniczyć straty podczas przechowywania? W obecnym sezonie oparzelizna stanowi bardzo poważny problem/ fot. shutterstock.com

- Przyczyn wystąpienia oparzelizny powierzchniowej może być wiele. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że jeden dany czynnik jest „tym sprawczym”. Nasilenie choroby w dużej mierze zależy od przebiegu warunków pogodowych w sezonie wegetacyjnym – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl, dr Krzysztof Rutkowski, kierownik Zakładu Przechowalnictwa i Przetwórstwa Owoców i Warzyw Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

- Wystąpienie oparzelizny powierzchniowej może być spowodowane utrzymującymi się wysokimi temperaturami oraz zbyt intensywnym nawadnianiem sadu w okresie bezpośrednio poprzedzającym zbiór. Do tego dochodzi nadmierne nawożenie azotowe oraz niska zawartość wapnia w owocach, a także zabiegi pozbiorcze, czyli niewłaściwe schładzanie. Ryzyko wystąpienia tej choroby jest również związane nieodpowiednimi warunkami podczas przechowywania jabłek – dodaje dr Rutkowski.

Zdaniem eksperta, stosując nowoczesne technologie niskotlenowe czy pozbiorcze traktowanie jabłek 1-MCP można jedynie opóźnić wystąpienie oparzelizny powierzchniowej. - Obecnie brak jest skutecznych metod, aby całkowicie zapobiec tej chorobie. Istotne znaczenie ma przeprowadzanie zbioru w optymalnym terminie dla danej odmiany, właściwe schładzanie jabłek po zbiorze oraz stała kontrola warunków przechowywania – komentuje.

Warto pamiętać, że nie należy zbyt długo składować jabłek (szczególnie odmian podatnych), gdyż ryzyko wystąpienia tej choroby zwiększa się wraz z wydłużeniem okresu przechowalniczego. Typowe symptomy oparzelizny powierzchniowej uwidaczniają się w ciągu kilkunastu godzin od momentu przeniesienia owoców z komory przechowalniczej do pomieszczeń z wyższą temperaturą. Na skórce owocu pojawiają się brunatne, nieregularne plamy, które stopniowo powiększają się. Takie owoce tracą wartość handlową i nie powinny znajdować się w obrocie.

Oparzelizna powierzchniowa jest chorobą fizjologiczną, która występuje corocznie, lecz w różnym nasileniu. Według dr Rutkowskiego, w obecnym sezonie oparzelizna stanowi bardzo poważny problem, ale – jak zaznacza – jabłka w przechowalniach ogólnie są bardzo słabej jakości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM