Przyczyny opadania liści jabłoni – jak ograniczyć to zjawisko? (zdjęcia)

Autor: www.sadyogrody.pl 16 lipca 2017 13:06

- Nekrotyczna plamistość liści najbardziej zagraża odmianie Golden Delicious, lecz w ostatnim czasie objawy choroby pojawiają się również na Gali, Ligolu czy Glosterze. W niektórych sezonach problem ten może prowadzić do znacznej defoliacji liści, co powoduje zaburzenia we wzroście owoców i tworzeniu się pąków kwiatowych na kolejny sezon – mówi w rozmowie z redakcją Arkadiusz Sławiński, Menedżer ds. Rozwoju z firmy Agrii Polska.

- Przyjęło się, że każdy problem z opadaniem liści jabłoni przypisuje się nekrotycznej plamistości. Warto jednak zwrócić uwagę, że źródłem opadania liści może być czynnik żywieniowy oraz grzybowy. Największy problem pojawia się wówczas, gdy mamy do czynienia jednocześnie z jednym i drugim – przyznaje Arkadiusz Sławiński.

Ekspert firmy Agrii zaznacza, że dobra jakość fotosyntetyczna liści znacząco ogranicza problem z ich opadaniem (co dotyczy przede wszystkim gleb mało żyznych, ubogich w Mg). - Wraz ze wzrostem owoców, duża część magnezu jest translokowana do nasion, co powoduje ograniczenie dostępności tego składnika dla liści. Golden Delicious wykazuje dość wysokie wymagania wobec tego makroelementu, dlatego najczęściej przy tej odmianie w pierwszej kolejności pojawiają się problemy. Konieczne jest monitorowanie zasobności gleb oraz nawożenie doglebowe szybko przyswajalnymi nawozami magnezowymi na wiosnę – tłumaczy Arkadiusz Sławiński.

Dodaje, że dolistne aplikacje nawozów magnezowych należy rozpocząć po kwitnieniu. Regularne stosowanie małych dawek cynku (30-40 g Zn/ha) również poprawia jakość liści i ogranicza ich opadanie. Dobrym rozwiązaniem jest aplikacja nawozów wapniowych zawierających cynk, gdyż jednocześnie dostarczane są najistotniejsze w tym czasie składniki.

- Typowym źródłem nekrotycznej plamistości liści są patogeny, głównie polifagiczne grzyby z rodzaju Alternaria. W tym przypadku charakterystyczne przebarwienia na liściach mogą pojawić się nawet na glebach żyznych i zasobnych w magnez, oraz po intensywnej aplikacji nawozów magnezowych. Biologia rozwoju patogena nie została do końca poznana, najprawdopodobniej do głównych porażeń dochodzi od drugiej połowy maja, co jednak jest ściśle skorelowane z przebiegiem warunków pogodowych. Największe zagrożenie przypada na okres, gdy po deszczowej aurze następuje znacząca poprawa pogody – mówi specjalista firmy Agrii Polska.

- Dwukrotna aplikacja preparatów, takich jak Luna Experience 400 SC, Switch 62,5 WG, Bellis 38 WG, w 3 i 4 tygodniu maja ogranicza porażenie przez patogena. Ponadto włączenie do ochrony przeciwparchowej nawozów fosfonianowych zmniejsza ryzyko porażenia przez grzyby Alternaria spp. W celu ograniczenia nekrotycznej plamistości liści warto w ochronie przeciwko parchowi jabłoni zastosować również inne substancje aktywne, przede wszystkim mankozeb – zaznacza Arkadiusz Sławiński.

- Tegoroczna wiosna sprzyjała wielu chorobom pochodzenia grzybowego czy fizjologicznego, w tym również nekrotycznej plamistości liści. Pojedyncze objawy choroby możemy znaleźć na liściach Goldena, Gali czy Glostera. Do lipcowych zabiegów polecam mankozeb+Phos 60 EU oraz nawożenie wapniowe z cynkiem. Obserwując sady jabłoniowe, widzę, że coraz większa grupa dobrych sadowników bez większych problemów radzi sobie z nekrotyczną plamistością liści, co jest budujące – reasumuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM