Przy sadzeniu pamiętaj o zaprawianiu bulw ziemniaków

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 18 kwietnia 2017 15:55

Przy sadzeniu pamiętaj o zaprawianiu bulw ziemniaków Zaprawianie uchroni rośliny w początkowym okresie wzrostu przed rozwojem chorób oraz występowaniem szkodników / fot. Anna Kobus

W wielu regionach rozpoczęto sadzenie ziemniaka. Pamiętajmy o ich zaprawianiu. Uchroni to rośliny w początkowym okresie wzrostu przed rozwojem chorób oraz występowaniem szkodników – czytamy na Farmer.pl.

Ziemniakowi, zagraża wiele groźnych chorób. W początkowym okresie rozwoju jest to rizoktonioza ziemniaka. Powodowana jest przez Rizoctonia solani. Patogen zimuje w postaci ciemnobrunatnych lub czarnych sklerot na bulwach lub w glebie albo w postaci grzybni na resztkach roślinnych. Rizoktonioza pojawia się na roślinach w trzech formach (ospowatość bulw, gnicie kiełków i próchnienie podstawy łodygi) każda w innej fazie rozwojowej roślin. Najbardziej szkodliwa jest gnicie kiełków, które wywołują opóźnienie wschodów ziemniaka i zmniejszenie plonu.

Sprawcy choroby zimują na przechowywanych bulwach, resztkach roślinnych i w glebie.

W celu zmniejsza występowania rizoktoniozy konieczne jest wykonanie zaprawiania bulw w trakcie ich sadzenia wykorzystując sadzarkę z zamontowaną zaprawiarką. Poza chorobami bulwy są atakowane przez szkodniki, do których należą drutowce i pędraki. Tego typu zabieg również eliminuje te agrofagi. Korzystając z odpowiedniej zaprawy, można jednocześnie wyeliminować zagrożenie z ich strony.

Więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM