Przeziernik porzeczkowiec – groźny szkodnik porzeczek i agrestu

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 01 września 2015 11:38

Przeziernik porzeczkowiec – groźny szkodnik porzeczek i agrestu Przeziernik porzeczkowiec jest groźnym szkodnikiem zarówno porzeczek, jak i agrestu/ fot. wikimedia commons

Przeziernik porzeczkowiec należy do groźnych szkodników porzeczki czarnej, czerwonej i białej, jak również krzewów agrestu. Na skutek żerowania gąsienic uszkodzone pędy więdną, a następnie zasychają i wyłamują się. W jaki sposób chronić plantację po zbiorze owoców?

Lot motyli przeziernika rozpoczyna się na przełomie maj- czerwiec i trwa do końca lipca, a nawet początku sierpnia. Gąsienice żerują w pędach w okresie od czerwca – lipca do wiosny przyszłego roku. Uszkodzenia spowodowane przez tego szkodnika można zaobserwować po wycięciu pędu - na skutek żerowania środek pędu jest czarny.

Do monitoringu upraw przed tym szkodnikiem warto wykorzystać pułapki feromonowe. Pułapki te należy instalować na plantacji od końca maja do końca lipca. Umożliwiają one monitorowanie liczebności populacji szkodnika w ciągu całego okresu lotu motyli.

Po zbiorze owoców krzewy porzeczek można opryskać preparatem Calypso 480 SC. Środek ten zwalcza także gąsienice żerujące i zimujące wewnątrz pędów. W ochronie przed tym szkodnikiem można również zastosować pyretroid Sherpa 100 EC, który zwalcza zarówno motyle, jak również niszczy jaja złożone na powierzchni roślin.

W przypadku upraw agrestu obecnie na rynku brak jest zarejestrowanych preparatów do zwalczania przeziernika po zbiorze owoców. Przy okazji stosowania środków do zwalczania innych szkodników agrestu, m.in. mszyc, lub zjadających liście gąsienic zwójek może także ograniczyć populację przeziernika porzeczkowca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM