Przeziernik malinowiec - zagrożenie upraw malin

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 25 listopada 2015 10:07

Przeziernik malinowiec - zagrożenie upraw malin Gąsienice przeziernika drążą korytarze w pędach malin/ fot. shutterstock.com

Przeziernik malinowiec jest szkodnikiem towarzyszącym plantacjom malin na obszarze całego kraju. Najliczniej zasiedla uprawy zaniedbane, lub też nadmiernie zagęszczone. Lustrację na obecność tego szkodnika można przeprowadzać w okresie jesienno-zimowym. Jak skutecznie zwalczyć przeziernika malinowca?

Przeziernik malinowiec (Pennisetia hylaeiformis) to motyl posiadający przezroczyste skrzydła z ciemnobrązowym wzorem. Pojawia się na plantacjach malin przeważnie w czerwcu, bądź na początku lipca – lot osobników dorosłych trwa do początku września. Szkodnik ten najliczniej notowany jest w rejonach wschodniej Polski.

Największe zagrożenie stanowią gąsienice (białe z ciemnobrązową głową), które żerują w rdzeniu pędów malin drążąc korytarze. Przyczyniają się do powstawania narośli przy szyjce korzeniowej. Zasiedlone krzewy słabiej plonują, a pędy łatwo ulegają wyłamaniu. Guzowate narośla można zaobserwować w okresie jesienno-zimowym.

Lustrację na obecność tego szkodnika przeprowadza w okresie bezlistnym. Wskazane jest w szczególności kontrolować dolną część pędów (gdzie tworzą się guzowate narośla). Natomiast lot motyli można sprawdzać za pomocą pułapek feromonowych. Odmiany zasiedlane przez tego szkodnika – ‘Phenix’, ‘Newburgh’, oraz ‘Latham’.

Wskazane jest systematyczne wycinanie i palenie zasiedlonych przez gąsienice pędów. W uprawach odmian owocujących na pędach dwuletnich zabiegi chemiczne przeprowadza się po zakończonym zbiorze malin. Należy dokładnie pokryć cieczą użytkową rośliny, w tym przede wszystkim podstawę pędów – miejsce, gdzie żerują gąsienice przeziernika.

W okresie kwitnienia można zastosować zarejestrowany preparat Calypso 480 SC w dawce 0,2 l/ha. Środek ten działa układowo - niszczy larwy przeziernika żerujące w pędach. Natomiast po zbiorze owoców w ochronie zaleca się preparaty - Calypso 480 SC (0,2 l/ha), Mospilan 20 SP (0,2 kg/ha0, oraz Stonkat 20 SP (0,2 kg/ha).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM