Przegląd odmian z grupy 'Gala'. Jaką wybrać do uprawy? cz. II

Autor: www.sadyogrody.pl 23 grudnia 2016 15:58

Przegląd odmian z grupy 'Gala'. Jaką wybrać do uprawy? cz. II Jarosław Kuklewski, doradca sadowniczy z FruitAkademii/ fot. redakcja sadyogrody.pl

Popularne mutacje ‘Gali’ różnią się przede wszystkim wyglądem rumieńca, jego intensywnością, kolorem oraz obecnością prążków. Jarosław Kuklewski doradca sadowniczy z FruitAkademii, podczas 9. Konferencji Odmianowej w Kielcach zaznaczył, że na rynku światowym jest bardzo dużo sportów ‘Gali’, lecz część z nich – z uwagi na niestabilność – obecnie nie znajduje się w uprawie.

Odmiana ‘Gala Must’, o ciemnym karminowoczerwonym rumieńcu, niegdyś zyskała popularność w Polsce czy Niemczech to obecnie nie jest przedmiotem handlu międzynarodowego. Kilkadziesiąt lat temu wyselekcjonowano prążkowany klon – ‘Royal Gala’, którego typowej wielkości owoce (dla odmiany ‘Gala’) pokryte są pomarańczowo-czerwonym rumieńcem. Odmiana ‘Royal Gala’ praktycznie jest już nie uprawiana.

‘Galaxy’ cechuje się intensywnym ciemno-czerwonym, prążkowanym rumieńcem, który pokrywa do 80 proc. powierzchni skórki (bardziej matowy niż spotu ‘Jugala’). ‘Galaxy’ jest odmianą wykazującą średnią stabilność. Dzięki selekcji uzyskano mutację ‘Galaxy Selecta’, która uważana jest za stabilną.

W przypadku ‘Schniga’ (‘Gala Schnitzer’) stabilność waha się na poziomie od niskiej do średniej – w zależności od pochodzenia materiału wyjściowego. Na wybarwiających owocach widnieją, szerokie prążki i licznie odbarwione chimery (ciemnoczerwony rumieniec pokrywa maksymalnie do 70 proc. powierzchni). Z odmiany ‘Schniga’ wyselekcjonowano nową mutację – ‘Gala Schniga SchniCo’, która jest stabilniejsza od odmiany wyjściowej. Kuliste owoce tego sportu wyróżniają się ciemno-czerwonym, intensywnym rumieńcem (rozmyty do lekko paskowatego).

- Odmiana ‘Gala Schniga SchniCo’ aktualnie jest jedną z popularniejszych odmian na rynku – zaznaczył Jarosław Kuklewski. Owoce nowej mutacji ‘Gala Schniga SchniCo Red’ wybarwiają się na intensywny ciemnoczerwony kolor pokrywający powierzchnię skórki niemalże w całości. Odmiana ta uważana jest za stabilną.

Prelegent dodał, że odmiana ‘Brookfield Baigent’ ze wszystkich paskowanych sportów ‘Gali’ wyróżnia się wyraźnie najwyższą stabilnością. Typowej wielkości owoce pokryte są ciemnoczerwony rumieńcem (z ciemniejszymi delikatnymi prążkami – do 90 proc.). W przypadku odmiany ‘Buckeye Gala’ rewersja nie przekracza 5 proc. Rumieniec na powierzchni skórki owocu jest jednolity ciemnoczerwony (w niewielkim stopniu prążkowany).

Jedna z mocniej wybarwiających się mutacji Gali – ‘Galaval’ cechuje się purpurowo-brązowym rumieńcem, który pokrywa prawie do 100 proc. owocu. Mutacja ta uważana jest za stabilną.

Stabilnością również wyróżnia się polska odmiana ‘Natali Gala’, zaliczana do sportów mutacji o czerwonych wyraźnych prążkach. Kolejny polskim akcentem wśród odmian należących do tej grupy jest stabilna ‘Zuzi Gala’ (grupy hodowlanej AJ!Apple). Owoce tej odmiany pokryte są pełnym paskowano- marmurkowym rumieńcem.

Jak zaznaczył Jarosław Kuklewski, na rynkach światowych pojawiają się nowe mutacje, które teoretycznie są lepsze od tych już uprawianych – przeważnie o atrakcyjniej wybarwiających się owocach lub wykazujące znacznie większą stabilność genetyczną. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM