Przędziorki w uprawach ogórka pod osłonami - pamiętajmy o lustracjach

Autor: www.sadyogrody.pl 14 marca 2017 11:12

Przędziorki w uprawach ogórka pod osłonami - pamiętajmy o lustracjach Systematyczne lustracje roślin warto rozpocząć z początkiem marca/ fot. shutterstock.com

Ogórki pod osłonami są zasiedlane przez przędziorka chmielowca i przędziorka szklarniowca. Lustracje roślin warto rozpocząć z początkiem marca i kontynuować w późniejszym okresie uprawy.

Oba gatunki roztoczy odżywiają się sokiem komórkowym z tkanek liścia. Objawem żerowania przędziorka chmielowca są niewielkie, jasne punkty stopniowo obejmujące większą powierzchnię blaszki liściowej. W przypadku przędziorka szklarniowca na górnej stronie liścia widoczne są żółtawe, a następnie brunatne plamy z ciemniejszym środkiem. Zasiedlone przez szkodnika rośliny pokrywa delikatna pajęczyna.

Lustracji w pierwszej kolejności należy poddać punkty, w których szkodnik był notowany w minionym cyklu w największym nasileniu. Od połowy marca wskazane są systematyczne kontrole przede wszystkim w pobliżu rur centralnego ogrzewania (rośliny często atakowane jako pierwsze) i innych elementów konstrukcyjnych obiektów szklarniowych.

Przędziorki z uwagi na wysoki potencjał rozrodczy – w krótkim okresie czasu silnie opanowują rośliny uprawiane pod osłonami. Próg zagrożenia wynosi około 1 sztuki na 1 cm2 powierzchni liścia.

Biologiczne metody ograniczania liczebności przędziorków polegają na wprowadzaniu drapieżnego roztocza – dobroczynka szklarniowego (P. persimilis). W walce szkodnikiem pomocny jest również dobroczynek kalifornijski (A. californicus). W późniejszym okresie – jeśli przędziorki wystąpią w dużym nasileniu zwalczanie biologiczne może okazać się mało efektywne i wówczas należy prowadzić ochronę chemiczną.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM