Przędziorki poważnym zagrożeniem w sadach

Autor: Bartłomiej Mroziak, www.sadyogrody.pl 05 sierpnia 2015 08:51

Przędziorki poważnym zagrożeniem w sadach Jaja zimowe przędziorków; fot. materiały prasowe Sumi Agro

Przędziorki występujące w sadach dzielą się na kilka gatunków: przędziorek chmielowiec   przędziorek owocowiec, przędziorek głogowiec, rubinowiec owocowiec, przędziorek malinowiec. Przędziorek owocowiec oraz – w niewielkiej części chmielowiec - stanowi zagrożenie w sadach. Do tej grupy zaliczamy także pordzewiacza jabłoniowego. Roztocza najczęściej występują na jabłoniach i śliwach.

Przędziorki zimują w postaci jaj koloru ciemnoczerwonego na spękaniach kory i na konarach, w skupieniu, najczęściej od strony południowej. Larwy wylęgają się w okresie różowego pąka jabłoni i osiadają na najmłodszych liściach. Nawet mała ilość przędziorków w okresie wiosennym jest dużo bardziej szkodliwa niż w drugiej połowie sezonu wegetacyjnego.

Występuje 5-8 pokoleń szkodnika. Rozwój jednego pokolenia trwa 3-5 tygodni. Poszczególne pokolenia mogą występować razem, co stanowi podwójne zagrożenie. Żerowaniu przędziorka sprzyja ciepła i sucha pogoda, gdyż osobniki dorosłe wysychają, co zmusza ich do większego pobierania wody z liści. Liście po żerowaniu przyjmują specyficzny żółty kolor. Zaburzona jest fotosynteza, a bardziej porażone liście usychają i opadają. Pąki kwiatowe słabiej zawiązują. Owoce mają mniejszą średnice.

Bardzo ważna jest lustracja. Lustracje przeprowadza się za pomocą lupy lub binokularu. Próg szkodliwości to w okresie wiosennym trzy i więcej form ruchomych na liść, a w lipcu siedem i więcej form ruchomych na liść.

Przędziorek owocowiec jest koloru czerwonego o wielkości ok. 0,36mm. Przędziorek chmielowiec jest koloru żółto – zielonego. Zwalczanie chemiczne przędziorka może odbywać się na kilka sposobów. Można wykonać wiosną oprysk olejem parafinowym lub środkiem wyniszczającym jaja albo zwalczać opryskiem zabijającym tylko formy dorosłe. Istnieje wiele dostępnych akarcydów: Omite, Sanmite, Koromite, Sumo, Envidor itp. Itd. Ograniczające działanie na populacje przędziorków ma także opryskiwanie drzew preparatami zawierającymi mankozeb oraz związki siarki. Istotnym czynnikiem w walce z roztoczem jest wprowadzenie do sadu dobroczynka gruszowego - naturalnego wroga przędziorków, który pozwala utrzymać ich populacje na niskim poziomie.

W poszczególnych sezonach przędziorek może powodować poważne zagrożenie w sadzie. Brak odpowiedniej lustracji i zabiegu może mieć poważne skutki, a raz wprowadzony do sadu przędziorek może być trudny do wyniszczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM