Przędziorek chmielowiec i szklarniowiec – zagrożenie dla ogórków spod osłon

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 22 stycznia 2016 08:28

Przędziorek chmielowiec i szklarniowiec – zagrożenie dla ogórków spod osłon Przędziorek chmielowiec i szklarniowiec to groźne szkodniki upraw pod osłonami/ fot. shutterstock.com

Przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae) i przędziorek szklarniowiec (Tetranychus cinnabarinus) należą do groźnych szkodników w uprawach pod osłonami. Ich żerowanie na roślinach ogórka może doprowadzić do znacznych straty w plonie. W obiektach szklarniowych obserwacje roślin należy prowadzić regularnie przez cały sezon uprawowy, gdyż wczesne wykrycie przyczynia się do skutecznej ochrony.

Przędziorek chmielowiec żeruje od spodniej stronie blaszki liściowej, wysysając soki z komórek roślin. W rezultacie na zasiedlonych liściach widoczne są niewielkie jasne plamki, które następnie powiększają się zajmując większą powierzchnię. Przędziorek przy dużym nasileniu stopniowo doprowadza do zasychania i opadania liści. W uprawach pod osłonami może wystąpić kilka pokoleń tego szkodnika.

Z kolei przędziorek szklarniowiec w warunkach szklarniowych może rozwijać się w ciągu całego roku. Na skutek jego żerowania od górnej stronie blaszki liściowej można zaobserwować podłużne, dość nieregularne żółtawo-brunatne przebarwienia. Szkodnik ten zasiedla przeważnie wierzchołkowe partie roślin, a przy dużej liczebności może również żerować na górnej stronie blaszki liściowej.

Naturalnym wrogiem przędziorków jest dobroczynek szklarniowy (Phytoseiulus persimilis). Introdukcja tego drapieżnego roztocza do obiektów szklarniowych zalecana jest wyłącznie interwencyjnie w miejsca zasiedlone przez przędziorki. W biologicznej ochronie ogórków również pomocny może być dobroczynek kalifornijski (Neoseiulus californicus) i pryszczarek przędziorkojad (Feltiella acarisuga).

W razie konieczności ochronę chemiczną warto stosować pod koniec sezonu tak, aby nie dopuścić do przezimowania przędziorków. Na polskim rynku dostępne są zarejestrowane preparaty m.in. Floramite 240 SC, Ortus 05 SC, Pyranica 20 WP, Sanmite 20 WP, Acaramik 018 EC, Safran 18 EC, Vertigo 018 EC, czy też Vertimec 018 EC, a także środki wspomagające ochronę - Emulpar 940 EC i SilTac EC.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM