Przedsiewne zaprawiane nasion - podstawa zdrowotności warzyw

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 21 marca 2016 08:38

Przedsiewne zaprawiane nasion - podstawa zdrowotności warzyw Zaprawianie nasion umożliwia odpowiednią zdrowotności warzyw w późniejszych etapach uprawy. / fot. shutterstock.com

Przedsiewne zaprawianie nasion ma na celu ochronę przed szkodliwymi patogenami oraz umożliwia uzyskanie warzyw o odpowiedniej zdrowotności w późniejszych etapach uprawy. Obecnie asortyment zapraw nasiennych jest ograniczony jedynie do kilku produktów.

Zaprawy nasienne zabezpieczają warzywa przed wystąpieniem zgorzeli siewek powodowanej przez kompleks patogenów z rodzajów Pythium, Phytophthora, Fusarium, Alternaria, Botrytis, Pseudomonas, Xanthomonas (występujących w glebie, na nasionach lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie). Choroba ta jest przyczyną słabych wschodów, a także może spowodować masowe zamieranie siewek.

Zaprawa Nasienna T 75 DS/WS (tiuram) przeznaczona jest do zaprawiania nasion większości warzyw – kapusty gł. białej i czerwonej, włoskiej i pekińskiej, brukselki, pietruszki, szpinaku, pomidora, ogórka, cebuli, papryki, marchwi oraz buraka ćwikłowego, cykorii, szalotki, cukinii, melona, kawonu, rzodkiewki, pora, sałaty, kalarepy, brokułu, kalafiora, jarmużu, selera, bobu, fasoli szparagowej i grochu zielonego, a także do zaprawiania czosnku przeciwko białej zgniliźnie i szarej pleśni.

Środek grzybobójczy - Sarox T 500 FS (karboksyna, tiuram) dostępny jest w formie płynnego koncentratu do zaprawiania nasion warzyw w zaprawiarkach przystosowanych do zapraw ciekłych i zawiesinowych, o działaniu systemicznym i kontaktowym. Zaprawę można stosować w przypadku nasion warzyw, takich jak fasola szparagowa, groch siewny i zielony, cebula, a także marchew.

Zaprawa nasienna Vitavax 200 FS (karboksyna, tiuram) jest środkiem grzybobójczym w formie płynnego koncentratu zawiesinowego, o działaniu systemicznym i kontaktowym. Przeznaczona jest do zaprawiania nasion grochu oraz roślin rolniczych (ziarna zbóż, kukurydzy, nasion łubinu) w zaprawiarkach przystosowanych do zapraw ciekłych i zawiesinowych.

Na rynku dostępny jest także fungicyd - Maxim 480 FS (fludioksonil) w formie płynnego koncentratu o działaniu powierzchniowym. Środek ten można stosować do zaprawiania nasion warzyw w celu zwalczania chorób powodowanych przez grzyby. Zabezpiecza cebulę przeciwko zgniliźnie szyjki cebuli, a w przypadku kapust (gł. biała i czerwona oraz włoska) chroni przed wystąpieniem suchej zgnilizny kapustnych. W uprawach marchwi zaprawa ta polecana jest przeciwko alternariozie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM