Pryszczarek namalinek łodygowy – groźny szkodnik w uprawie malin

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 01 października 2015 08:51

Pryszczarek namalinek łodygowy – groźny szkodnik w uprawie malin Pryszczarek namalinek łodygowy to groźny szkodnik malin/ fot. shutterstock.com

Pryszczarek namalinek łodygowy (Reseliella theobaldi) jest jednym z groźniejszych szkodników w uprawie malin. Na skutek jego żerowania pędy stają się słabsze, często zasychają przed wejściem w okres owocowania.

Pryszczarek namalinek łodygowy to niewielka muchówka (1,5-2,0 mm). Samice składają jaja (po kilkanaście sztuk) w zranienia, bądź spękania na pędach jednorocznych. W miejscach żerowania larw kora brunatnieje, następnie pęka i łuszczy się. Przez tak uszkodzone pędy mogą wnikać grzyby patogeniczne powodujące chorobę - zamieranie pędów malin.

Larwy pryszczarka żerują pod skórką pędów jednorocznych malin, zarówno owocujących w okresie czerwiec-lipiec na pędach dwuletnich, jak również w sierpniu i wrześniu na pędach jednorocznych. W naszych warunkach klimatycznych rozwija się zwykle 3-4 pokolenia tego szkodnika.

Lot muchówek rozpoczyna się od końca kwietnia, bądź na początku maja i trwa, aż do połowy października. Według danych Instytutu Ogrodnictwa lot drugiego pokolenia na plantacji odmiany ‘Polka’ (owocującej pod koniec lata na pędach jednorocznych) odnotowano w ostatniej dekadzie czerwca i na początku lipca, zaś kolejnych generacji w okresie sierpień - wrzesień.

W zależności od sezonu, w przypadku odmiany ‘Malling Promise’ (owocującej na pędach dwuletnich), intensywny lot muchówek pierwszego pokolenia spostrzeżono w pierwszej, lub drugiej połowie maja. Z kolei lot drugiego pokolenia odnotowano w ostatniej dekadzie czerwca i na początku lipca, przed lub w trakcie zbioru malin.

Loty muchówek należy monitorować za pomocą standardowych pułapek z feromonem typu delta w ciągu całego sezonu wegetacyjnego. W ochronie chemicznej plantacji można zastosować, m.in. preparat Patriot 100 EC. Oprysk należy wykonać po wystąpieniu szkodnika, od końca fazy kwitnienia do końca fazy zaawansowanego dojrzewania owoców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM