Pryszczarek borówkowiec – zagrożenie szkółek i upraw produkcyjnych borówki

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 14 grudnia 2015 11:17

Pryszczarek borówkowiec – zagrożenie szkółek i upraw produkcyjnych borówki Pryszczarek borówkowiec stwarza zagrożenie dla upraw produkcyjnych borówki/ fot. shutterstock.com

Pryszczarek borówkowiec (Dayneura vaccinii) corocznie stwarza zagrożenie dla upraw produkcyjnych borówki wysokiej. Duże straty wyrządza również w trakcie produkcji materiału szkółkarskiego, powodując słabszą jakość sadzonek borówki. W rezultacie obecności tego szkodnika wzrost zasiedlonych pędów zostaje zahamowany, co doprowadza do słabszego plonowania. Jak efektywnie zwalczyć tego szkodnika?

Pryszczarek borówkowiec jest niewielką muchówką (dł. ciała około 1,5 mm), w związku z tym trudniejsze staje się przeprowadzanie lustracji na krzewach borówki. Obecność szkodnika jednak można stwierdzić na podstawie uszkodzonych liści na wierzchołkach pędów. Największe szkody wyrządzają larwy, które dorastają do wielkości 1,5-2,0 mm, są beznogie – barwy mlecznobiałej.

Larwy pryszczarka żerują na górnej stronie blaszki liściowej, doprowadzając do skręcania się jej brzegów. Licznie zasiedlone wierzchołki zasychają, co prowadzi do ich nadmiernego krzewienia się pędów. Duża liczebność tego szkodnika wpływa również na ograniczone plonowanie. Pryszczarek borówkowiec również sporadycznie może być notowany na plantacjach żurawiny.

W jednym sezonie wegetacyjnym może rozwijać się 2-3 pokolenia tego szkodnika. Larwy ostatniego pokolenia zimują w glebie, w związku z tym mogą być one przemieszczane wraz z materiałem szkółkarskim w pojemnikach. Wskazane jest zakładanie plantacji ze zdrowych sadzonek, pochodzących z pewnego źródła.

W ochronie chemicznej przed pryszczarkiem borówkowcem można zastosować zarejestrowane preparaty, tj. Mospilan 20 SP, czy Stonkat 20 SP. W sezonie wegetacyjnym można wykonać maksymalnie dwa zabiegi opryskiwania - od kwitnienia do końca fazy dojrzewania owoców (po zaobserwowaniu pierwszych uszkodzeń na liściach), zachowując okres karencji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM