Prof. Igras: Nowe technologie w produkcji nawozów niezbędne w warunkach suszy

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 26 listopada 2015 14:52

Prof. Igras: Nowe technologie w produkcji nawozów niezbędne w warunkach suszy Prof. Janusz Igras z Instytutu Nowych Syntez Chemicznych/ fot. PTWP

W obliczu coraz częstszych anomalii pogodowych w tym suszy, zwiększenie wykorzystania składników pokarmowych zawartych w nawozach mineralnych to priorytet stawiany w tworzeniu nowych technologii produkcji nawozów – mówił na konferencji Farmera prof. Janusz Igras z Instytutu Nowych Syntez Chemicznych.

W Instytucie Nowych Syntez Chemicznych w Puławach prowadzone są prace badawczo-rozwojowe przede wszystkim w dziedzinie nauk chemicznych. W jednostce tej między innymi opracowywane są nowe technologie produkcji nawozów. Działalność naukowa skupiona jest w dużej mierze na opracowaniu takich technologii, które zapewnią roślinom lepsze wykorzystanie składników pokarmowych zawartych w nawozach.

Taka właściwość produktów nawozowych ma szczególnie znaczenie w okresach suszy, wtedy kiedy pobieranie jonów zostaje zahamowane i dochodzi do wielu strat cennych pierwiastków – tłumaczył na konferencji prof. Irgas.

-W naszym Instytucie pracujemy nad wieloma rodzajami i formułami nawozów. Główny cel to zwiększyć efektywność wykorzystania składników zawartych w tych nawozach. - Zarówno w naszym Instytucie jak i w podobnych Jednostkach badawczych powstaje wiele ciekawych rozwiązań. Przykład jaki można podać w tym zakresie to coraz większa gama nawozów mocznikowych z inhibitorem ureazy – kontynuował profesor.

Więcej czytaj w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM