Problem z doborem środków ochrony roślin na plantacjach szparaga

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 10 maja 2016 16:00

Problem z doborem środków ochrony roślin na plantacjach szparaga Producenci szparaga borykają się z problemem braku insektycydów/ fot. shutterstock.com

Dzięki działaniom Polskiego Związku Producentów Szparaga udało się doprowadzić do rejestracji fungicydów i herbicydów. Natomiast wciąż pozostaje problem z insektycydami, bowiem na chwilę obecną nie ma formalnie zarejestrowanego żadnego preparatu do zwalczania szkodników – mówi w rozmowie www.sadyogrody.pl, prof. dr hab. Mikołaj Knaflewski z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Szkodniki stanowią duże zagrożenie dla plantacji szparaga, a w szczególności w ostatnich latach z uwagi na łagodne zimy. Młode rośliny atakowane są przez trzep szparagówkę, a także problemem wciąż pozostaje poskrzypka szparagowa i dwunastokropka. Mniejszą szkodliwość wykazuje mszyca szparagowa – mówi prof. Knaflewski. Dodaje, że mszyce w szparagarniach występują sporadycznie.

Ekspert przyznaje, że najgroźniejszą chorobą szparaga jest zgnilizna podstawy pędów i korzeni powodowana przez grzyby z rodzaju Fusarium. - Podstawę ochrony szparagarni stanowi przestrzeganie zaleceń profilaktyki, czyli wykopywanie i usuwanie zamierających roślin, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się grzyba – podkreśla.

- Części nadziemne szparagów atakowane są przez szarą pleśń. Choroba ta występuje niemal każdego roku. Natomiast rdza szparagowa jest chorobą o charakterze epidemicznym - pojawia się a potem znika na jakiś czas. W związku z ociepleniem klimatu nasila się problem z występowaniem purpurowej plamistości pędów, która powodowana jest przez grzyb z rodzaju Stemphylium – mówił prof. Knaflewski.

Obecnie producenci szparaga w ochronie upraw przed purpurową plamistością pędów i rdzą mają do dyspozycji zarejestrowane fungicydy, takie jak Scorpion 325 SC i Tazer 250 SC. Do zwalczania purpurowej plamistości pędów aktualną rejestrację posiada Switch 62,5 WG, który ogranicza również szarą pleśń. W ochronie upraw przed grzybem B. cinerea zalecane są również środki – Rovral Aquaflo 500 SC i Signum 33 WG.

Prof. Knaflewski dodaje, że w naszym kraju zakładane są duże szparagarnie (do nawet 200 ha) z kapitałem zagranicznym. Największe uprawy zlokalizowane są na zachodzie kraju - Wolsztyn, Nowy Tomyśl, Nowa Sól, a także pod Leżajskiem, w Kraśniku oraz Opolu Lubelskim. Według danych szacunkowych, krajowa produkcja szparaga obecnie wynosi około 6 tys. ton i ma tendencję wzrostową.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM