Problem popękanych owoców śliw - jak ograniczyć straty?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 13 sierpnia 2016 11:58

Problem popękanych owoców śliw - jak ograniczyć straty? fot. shutterstock.com

Intensywne opady deszczu, które w ostatnich dniach występowały na terenie kraju sprzyjały uszkodzeniom skórki owoców, w tym dalszemu rozwojowi brunatnej zgnilizny drzew pestkowych.

Do porażenia owoców w sadach śliwowych dochodzi najczęściej w okresie ich dojrzewania, zwłaszcza po częstych opadach deszczu, przy umiarkowanej temperaturze. Należy podkreślić, że w takich warunkach skórka owoców ulęga pęknięciom, co ułatwia infekcje grzybom z rodzaju Monilinia.

Stosowanie nawozów wapniowych na 3-2 tygodnie przed zbiorem ogranicza problem uszkodzeń śliwek. Wcześniejsze zabiegi mogą okazać się niewystarczająco skuteczne, gdyż podatność owoców na pękanie wzrasta w trakcie ich dojrzewania.

W zależności od przebiegu warunków pogodowych i podatności uprawianych odmian niezbędne jest wykonanie zabiegów przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych. Do ochrony śliw dozwolone są preparaty:

- Horizon 250 EW (tebukonazol; dawka 0,75 l/ha),
- Syrius 250 EW ((tebukonazol; dawka 0,75 l/ha),
- Signum 33 WG (piraklostrobina, boskalid; 0,75 kg/ha),
- Switch 62,5 WG (cyprodynil, fludioksonil; 0,6-1 kg/ha),
- Topsin M 500 SC (tiofanat metylowy; dawka 1,5 l/ha).

Powyższe preparaty w sezonie należy stosować przemiennie, aby przeciwdziałać występowaniu form odpornych na fungicydy. Okres karencji dla tebukonazoli oraz środków Switch, Signum wynosi 7 dni, natomiast dla Topsinu – 14 dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM