Prezes "Szkółkarzy" o najpopularniejszych odmianach jabłoni

Autor: www.sadyogrody.pl 20 grudnia 2016 16:23

Prezes "Szkółkarzy" o najpopularniejszych odmianach jabłoni Maciej Lipecki, prezes Stowarzyszenia Polskich Szkółkarzy/ fot. redakcja sadyogrody.pl

Sad zaczyna się w szkółce – powiedział Maciej Lipecki, prezes Stowarzyszenia Polskich Szkółkarzy, podczas 9. Konferencji Odmianowej zorganizowanej w tym roku w Kielcach. Decyzja o wyborze danej odmiany do produkcji podejmowana jest przez szkółkarza dwa lata przed sprzedażą drzewek. Producenci materiału szkółkarskiego z jednej strony muszą dostosować się do panujących trendów, a z drugiej – duże grupy szkółkarskie mają wpływ na rynek, poprzez promowanie danej odmiany.

Prezes SPS podczas wystąpienia zaznaczył, że sadownicy często podejmują decyzję o posadzeniu danej odmiany na podstawie doświadczeń jednego sezonu. - W mijającym roku w sadach likwidowano odmiany ‘Jonagold Decosta’ czy ‘Jonagored’, gdyż wiosną jabłka tych odmian były bardzo silnie porażone oparzelizną i handlowcy nie byli zainteresowani tymi odmianami – mówił Maciej Lipecki.

Obecnie poszukiwane są jabłka jednokolorowe, np. o całkowicie czerwonym wybarwieniu. W ostatnich latach w Polsce wykonano masowe nasadzenia odmiany ‘Red Jonaprince’. Do produkcji szkółkarskiej weszła nowa mutacja ‘Wilton Star Red Jonaprince Select’, która od wyróżnia się głębszym rumieńcem w porównaniu do odmiany wyjściowej. 

Na rynkach zagranicznych pożądane są prążkowane mutacje Gali (‘Zuzi Gala’, ‘Natali Gala’, ‘Gala Mema’, ‘Gala RedLum Perathoner’, ‘Gala Norge’, ‘Royal Beaut Proselect’, ‘Gala Schniga SchniCo (s)’, ‘Gala Brookfield Baigent’). W przypadku Gali (podobnie jak Jonagolda) zarysowuje się tendencja poszukiwania sportów o coraz ciemniejszym zabarwieniu skórki, np. ‘Gala Schniga SchniCo Red’, ‘DarkBaron’, czy ‘Devil Gala’.

Ostatnie lata to również powrót do odmian z grupy ‘Red Delicious’, którymi warto się nimi zainteresować, szczególnie w regionie sandomierskim, gdzie sadownicy mogą osiągnąć dobre plony i jabłka o lepszych parametrach. Znane są dwa rodzaje mutacji ‘Red Delicious’ – formy krótkopędowe – ‘Camspur’, ‘Adam’s Apple’, ‘Superchief Sandidge’, ‘Vikto Red’, ‘Scarlet Spur’, ‘Red Cap’, oraz formy o wzroście standardowym (polecane na podkładkach M.9), tj. ‘Early Red One Erovan’, ‘Roat (s) King Red Delicious’, ‘Jeromine’, czy ‘RedVelox’,

Prezes SPS zwrócił uwagę na odmianę jabłoni z polskiej grupy hodowlanej Aj! Apple – ‘Muna’ (krzyżówka ‘Najdareda’ i ’Mutsu’), która charakteryzuje się bardzo wysoka plennością i odpornością na choroby. Owoce tej odmiany są niemal całkowicie wybarwione i bardzo dobrze się przechowują (trwalsze od ‘Red Jonaprinca’). Odmiana ‘Muna’ będzie wprowadzana do obrotu w przyszłym roku.

Zdaniem Macieja Lipeckiego, konieczne jest wypromowanie odmiany, która mogłaby stać się wizytówką polskiego sadownictwa. - Taką odmiana kiedyś na rynkach wschodnich był ‘Idared’. Częściowo naszą wizytówką pozostaje odmiana ‘Sampion’, lecz do wielkiego handlu międzynarodowego ona się nie nadaje. W Polsce hodowlą nowych odmian jabłoni zajmuje się przede wszystkim Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, skąd wywodzą się: ‘Ligolina’, ‘Free RedStar’, ‘Gold Milenium’, ‘Melfree’, ‘Red Ligol’), a także SGGW w Warszawie (m.in. odmiana ‘Chopin’). Dużą popularność może zyskać wspomniana wcześniej ‘Muna’, czy inne odmiany z grupy hodowlanej Aj! Apple – ‘Najdared’, ‘Reno 2’, ‘Zuzi Gala’, ‘Vikto Red’, czy wczesna odmiana ‘Sander’.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM