Prezes SPS: W sezonie 2015/16 poziom cenowy drzewek jest wysoki

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 26 października 2015 09:02

Prezes SPS: W sezonie 2015/16 poziom cenowy drzewek jest wysoki Zapotrzebowanie na drzewka owocowe wykazuje tendencję rosnącą/ fot. shutterstock.com

- W obecnym sezonie, podobnie jak w poprzednich latach, widoczne jest duże zainteresowanie drzewkami owocowymi. W związku z tym ceny materiału szkółkarskiego są wysokie. Na poziom cenowy miały wpływ również dobre ceny jabłek pod koniec ubiegłego sezonu – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Maciej Lipecki, Prezes Stowarzyszenia Polskich Szkółkarzy (SPS).

- Zapotrzebowanie na drzewka owocowe wykazuje tendencję rosnącą. Sadownicy corocznie zmieniają nasadzenia - starsze sady są likwidowane, a w ich miejsce sadzone są nowe drzewka. To naturalny proces wymiany – dodaje Maciej Lipecki.

Wprowadzenie embarga zmotywowało polskich sadowników do zwrócenia większej uwagi na nowe odmiany jabłoni, zwłaszcza rokujące szanse sprzedaży na odległe rynki eksportowe. Sadownicy decydują się na zakup i uprawę odmian cieszących się dużym zainteresowaniem konsumentów oraz odmian, za które mogą uzyskać najwyższe ceny.

Jak podaje prezes SPS, cena jednorocznych okulantów jabłoni w sezonie 2015/16, na najpopularniejszej podkładce M.9 kształtuje się na poziomie 12 zł. Natomiast drzewka dwuletnie typu knip-boom sprzedawane będą po 14-15 zł, w zależności od odmiany.

- W produkcji szkółkarskiej dominują czerwone Jonagoldy, przede wszystkim ‘Red Jonaprince’. Odmiana ta w ostatnich latach cieszy się największą popularnością na rynku sadowniczym. Uprawiana jest w naszym kraju na szeroką skalę, a jej owoce cenione są na świecie, co zapewnia opłacalność produkcji – mówi Maciej Lipecki.

Dodaje, że wśród sadowników bardzo duże zainteresowanie jest odmianą ‘Gala Must’. - Na odległe rynki zagraniczne preferowane są prążkowane sporty ‘Gali’ – ‘Natali Gala’, ‘Galaxy’, ‘Gala Schniga’, ‘Gala Brookfield Baigent’, czy też ‘Mondial Gala’. Owoce tych odmian są bardzo atrakcyjne dla konsumentów – komentuje ekspert.

- Dużym powodzeniem cieszy się również grupa ‘Red Delicious’, zwłaszcza odmiana ‘Campsur’. Również poszukiwany jest ‘Golden Delicious’. Jabłka tej odmiany można sprzedawać na każdym rynku. Nieznacznie spada zainteresowanie odmianą ‘Idared’. Warte uwagi są czerwone sporty ‘Najdared’ i ‘Idaredest’. Wielu sadowników wciąż chce sadzić te odmiany – przyznaje Prezes SPS.

Według Macieja Lipeckiego, na krajowy rynek najbardziej popularną odmianą jest ‘Szampion’. - W szkółkach coraz więcej produkuje się czerwonych mutacji tej odmiany – ‘Szampion Arno’ i ‘Szampion Reno 2’. Sadownicy nastawieni na rynek lokalny decydują się również na kolejne nasadzenia odmiany ‘Lobo’ – dodaje.

- W produkcji szkółkarskiej wśród grusz dominuje ‘Konferencja’. Coraz więcej szkółkarzy produkuje grusze jako drzewka dwuletnie. To zdecydowanie lepszy materiał nasadzeniowy, niż drzewka jednoroczne. Dlatego coraz mniej sprzedaje się okulantów, a coraz więcej materiału dwuletniego – mówi Prezes Stowarzyszenia.

Dodaje, że cena jednorocznego drzewka gruszy kształtuje się na poziomie 8 zł, natomiast drzewka dwuletnie są sprzedawane w granicach 14 zł. - Wiśnia, przede wszystkim odmiana ‘Łutówka’ cieszy się zainteresowaniem w tym roku, jak i w poprzednich latach. Ceny za drzewka ustalają się w zakresie 10-12 zł – informuje ekspert.

Maciej Lipecki od 1987 roku zajmuje się produkcją materiału szkółkarskiego. Prowadzi gospodarstwo sadowniczo-szkółkarskie w województwie lubelskim o powierzchni około 32 ha. Głównym profilem działalności jest produkcja kwalifikowanego materiału szkółkarskiego, wolnego od chorób wirusowych - drzewek owocowych, jak i podkładek.

Wielkość produkcji drzewek owocowych w szkółce wynosi 300 tys. sztuk. Z czego ok. 60 proc. stanowią drzewka dwuletnie. Spośród produkowanych jabłoni dominują odmiany - ‘Red Jonaprince’, ‘Red Delicious’, ‘Golden Delicious’, ‘Gala’, ‘Szampion’, ‘Najdared’. Szkółka Macieja Lipeckiego posiada licencję na rozmnażanie odmiany ‘Red Jonaprince’.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA