Prezes SPS o odmianach z grupy 'Gala' i jej światowych mutacjach

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 23 marca 2016 09:43

Prezes SPS o odmianach z grupy 'Gala' i jej światowych mutacjach Maciej Lipecki, Prezes Stowarzyszenia Polskich Szkółkarzy/ fot. sadyogrody.pl

- Pod względem popularności w obrocie światowym ‘Gala’ zajmuje trzecie miejsce zaraz po odmianach z grupy ‘Red Delicious’ i ‘Golden Delicious’ i wykazuje tendencję wzrostową. Największym problemem w uprawie ‘Gali’ jest zjawisko regresji, czyli cofania się mutacji – mówił Maciej Lipecki, prezes Stowarzyszenia Polskich Szkółkarzy (SPS), podczas 25. Spotkania Sadowniczego w Sandomierzu.

- Na skutek regresji po 5 latach blisko 30 proc. drzew w sadzie może wydawać owoce zupełnie nie wybarwione. Zjawisko to jest ściśle skorelowane z paskowatością rumieńca. Im wyraźniejsze, szersze paski na owocach, tym w większym stopniu dana mutacja jest podatna na regresję. ‘Gala Must’ ma rumieniec rozmyty i jest najbardziej stabilna ze wszystkich sportów ‘Gali’ – powiedział Lipecki.

Dodał, że konsumenci z sąsiednich krajów przyzwyczaili się już do odmiany ‘Gala Must’, ale w obrocie międzynarodowym ona niemal nie istnieje, bowiem w krajach, takich jak Włochy, Francja, czy też Stany Zjednoczone uprawiane są wyłącznie sporty ‘Gali’ o paskowanym rumieńcu i sprzedawane pod nazwą 'Royal Gala'.

- Dużą popularność w naszym kraju zdobyła ‘Gala Schniga’, lecz odmiana ta cechuje się bardzo dużą podatnością na regresję. Posiada pięknie wybarwione owoce z wyraźnym paskowaniem. Obecnie jedna z włoskich szkółek proponuje mutację ‘Gala Schniga SchniCo’, która ma być ulepszoną formą odmiany podstawowej – oznajmił prezes SPS.

- Na rynkach światowych ostatnio coraz częściej pojawia się ‘Brookfield’ o owocach stożkowatych, pokrytych intensywnym czerwonym rumieńcem, z nieco ciemniejszymi prążkami. Propozycją belgijską jest ‘Gala Royal Beaut Proselect’ przez niektórych uznawana za odporną na regresję. Jeżeli ten sport się sprawdzi to również będzie ciekawą propozycją – mówił prelegent.

Dodał, że wśród polskich sadowników znana jest już ‘Natali Gala’, której jabłka pokryte są delikatnym nalotem, przez co w mniejszym stopniu jest atrakcyjną dla niektórych odbiorców. Odmiana ta zaliczana jest do grupy bardziej stabilnych mutacji. Od zeszłego roku oferowane są oczka ‘Natali Gala’ po odwirusowaniu – powiedział Maciej Lipecki.

- W ubiegłym sezonie po raz pierwszy do produkcji weszła odmiana ‘Zuzi Gala’. To propozycja polskiej grupy hodowlanej AJ!Apple. Hodowcy zapewniają o stabilności tej odmiany pod względem regresji. Jeżeli odmiana ta się sprawdzi to ma duże szanse zaistnienia, również z uwagi bardzo ładne kuliste owoce, o lekko paskowanym rumieńcu – skomentował ekspert.

Prezes SPS zapewnia, że na rynku wciąż pojawiają się nowe sporty Gali. – Propozycje włoskie to ‘Jugala’, ‘Annaglo’, ‘Ruby Gala’, a także szkółek francuskich ‘Obrogala’, bardzo stabilna pod względem regresji. Gala ‘Galaxy’ Selecta to ulepszona mutacja ‘Galaxy’. Odmiany te są wysoce reklamowane, lecz brakuje jeszcze ich poznania i doświadczenia w produkcji owoców – zaznaczył ekspert.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM