Prezes SPS: Grupa ‘Red Delicious’ to najbardziej gorący temat ostatnich lat

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 10 marca 2016 09:15

Prezes SPS: Grupa ‘Red Delicious’ to najbardziej gorący temat ostatnich lat Maciej Lipecki, Prezes Stowarzyszenia Polskich Szkółkarzy/ fot. sadyogrody.pl

- Powtórne zainteresowanie grupą ‘Red Delicious’ wynikło z rosyjskiego embarga i poszukiwania nowych rynków zbytu, ale pierwotnie to sieci międzynarodowe zażądały dostarczania tej odmiany od polskich dostawców. Ponad 50 proc. światowego obrotu stanowią jabłka grupy ‘Red Delicious’ i ‘Golden Delicious’ – mówił Maciej Lipecki, prezes Stowarzyszenia Polskich Szkółkarzy, podczas 25. Spotkania Sadowniczego w Sandomierzu.

- Przedmiotem handlu międzynarodowego jest grupa ‘Red Delicious’, a nie typowe odmiany produkowane w dużych ilościach w naszym kraju. Odmiana ‘Red Delicious’ po mroźnej zimie w sezonie 86/87 została zapomniana w Polsce, dopiero nowe tendencje i wyjście naszych handlowców „w świat” spowodowały renesans tej odmiany – przypomniał Maciej Lipecki.

- Pierwszą mutacją sprowadzoną do Polski był ‘Camspur’. Nazwa handlowa tej odmiany, czyli zastrzeżona to ‘Red Chief’. Owoce posiadają paskowany rumieniec, lecz nie zawsze w pełni są wybarwione, co można zaobserwować przy starszych drzewach. Odmiana ta cechuje się wzrostem krótkopędowym, dlatego powinna być okulizowana/szczepiona na podkładkach półkarłowych, bądź silnie rosnących – mówił prezes SPS. Nadmienił, że odmiana ‘Camspur’ została już wypróbowana, bowiem przetrwała mroźną zimę w sezonie 2010/11 niemal bez żadnych strat w szkółkach.

- Mutacją odmiany ‘Camspur’ jest ‘Superchief Sandidge’, która wymaga stosowania podkładek silnie rosnących. Jabłka bardzo ładnie się wybarwiają, w większym stopniu niż u odmiany podstawowej. Z kolei ‘Early Red One Erovan’ w porównaniu do ‘Camspura’ wyróżnia się dość silnym wzrostem. Odmianę tę można uszlachetniać na podkładkach karłowych M-9. Zdaniem Macieja Lipeckiego ‘Early Red One Erovan’ sprawdza się w warunkach klimatycznych naszego kraju. – Przy produkcji tej odmiany uzyskuje się wysoki plon, a także ładne wybarwienie owoców – dodał.

- Następcą ‘Early Red One Erovan’ jest sport ‘Jeromine’, wprowadzony przez francuskie szkółki. Charakteryzuje się średnio silnym wzrostem, tzw. półspur i intensywnym, czerwonym rumieńcem oraz słodkim smakiem, podobnie jak odmiana od której się wywodzi. W Polsce dość rozpowszechnioną mutacją jest ‘Red Cap’, która charakteryzuje się wzrostem krótkopędowym, lecz nieco silniejszym od odmiany ‘Camspur’. Na dobrych glebach może być okulizowana/szczepiona na podkładce M-9. Owoce tej odmiany są duże, czerwone, o kształcie nieco wydłużonym – mówił.

Dodał, że stosunkowo nową mutacją pochodzącą ze USA i zupełnie nieznaną w Europie jest ‘Adam’s Apple’. - Odmiana ta została sprowadzona do Polski kilkanaście lat temu i prawdopodobnie cały materiał pochodził z kilku zrazów. Jabłka tej odmiany stają się czerwone już w fazie zawiązków, a jesienią w 100 proc. są ciemnoczerwone. ‘Adam’s Apple’ zwraca uwagę również wyjątkowo miernym smakiem. Posiada bardzo słabą siłę wzrostu – oznajmił prezes SPS.

Zdaniem Macieja Lipeckiego dość perspektywistyczną mutacją dla naszych warunków klimatycznych jest ‘Scarlet Spur’. – Ta francuska odmiana cechuje się słabym wzrostem typu spur. Posiada atrakcyjne, pięknie wybarwione, ciemnoczerwone i bardzo smaczne owoce, których zbiór przypada nieco wcześniej od pozostałych mutacji z grupy ‘Red Delicious’ – powiedział ekspert.

- Z Południowego Tyrolu wywodzi się odmiana ‘Roat(s) King Red Delicious’, o ciemnoczerwonym wybarwieniu jabłek. Spośród wszystkich mutacji ‘Red Delicious’ najmniej sprawdzoną w naszych warunkach klimatycznych, lecz również obiecującą jest ‘Red Velox’. Owoce tego sportu w 100 proc. są wybarwione i posiadają lekko paskowany rumieniec. Obie odmiany cechują się standardowym wzrostem i mogą być okulizowane/szczepione na podkładce M-9 – zaznaczył prelegent.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM