Preparaty na bazie alg – warto włączyć je do technologii nawożenia

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 16 października 2015 09:58

Preparaty na bazie alg – warto włączyć je do technologii nawożenia Ekstrakty z alg usprawniają pobieranie składników pokarmowych/ fot. shutterstock.com

Jak wynika z prowadzonych doświadczeń, preparaty oparte o ekstrakty z alg mogą stać się innowacyjnymi biostymulatorami ekspresji potencjału plonotwórczego roślin uprawnych. Użycie nawozów zawierających dodatki w postaci kompleksów z alg morskich korzystnie wpływa na jakość i wysokość plonów. Rekomendowane są do stosowania w zarówno w rolnictwie, jak również w sadownictwie, czy też warzywnictwie.

Algi stanowią niezwykle bogate źródło substancji fizjologicznie aktywnych – naturalnych molekuł o wysokiej aktywności biologicznej. Zawierają m. in. oligosacharydy, witaminy, aminokwasy i fitohormony oraz pierwiastki tj. cynk, fluor, potas, fosfor, żelazo, miedź, mangan, wapń, jod. Cechują się wyjątkowo szybkim wzrostem. 

Algi rosnąc w strefie pływów, są nieustannie narażone na dynamiczne zmiany środowiska. Jednakże posiadają zdolność intensywnego rozwoju w skrajnie ciężkich warunkach, a przy tym wykazują wyjątkową zdolność regeneracji uszkodzeń. Zawdzięczają to przede wszystkim bogatemu arsenałowi różnego rodzaju związków biologicznie aktywnych, których właściwości, szczególnie na przestrzeni ostatnich lat zostały dobrze poznane.

Nowoczesne, wyjątkowo efektywne systemy odżywiania roślin opierają się na ekstraktach z alg, które w pełni pozwalają wykorzystać potencjał plonotwórczy roślin. Zwiększają one efektywność fotosyntezy, a także aktywność wielu innych procesów fizjologicznych zachodzących w roślinie. Aktywność fotosyntezy ulega zwiększeniu nie tylko poprzez prostą poprawę odżywiania roślin polegającą na dostarczeniu samych składników pokarmowych, ale także na poziomie biochemicznym oraz przez zwiększenie zawartości chlorofilu w liściach.

Ekstrakty z alg dodatkowo usprawniają pobieranie, przetwarzanie i wykorzystanie składników pokarmowych, między innymi przez większą stymulację aktywności enzymów biorących udział w procesach odżywiania roślin. Ponadto indukują odporność roślin na stresy. Działając tak kompleksowo: odżywiając i stymulując fizjologię rośliny, korzystnie wpływają na rozwój biomasy oraz jakość uzyskiwanych plonów. 

Zastosowanie preparatów dolistnych zawierających w swym składzie ekstrakty z alg powoduje znaczący przyrost zarówno części nadziemnej rośliny, jak i systemu korzeniowego, głównie korzeni bocznych i włośnikowych, a więc tych bezpośrednio odpowiedzialnych za zaopatrzenie roślin w wodę i składniki pokarmowe. Efekt ten został potwierdzony w badaniach polowych i w praktyce rolniczej, pokazując kilkunastoprocentowy (a często nawet większy) przyrost zawartości suchej masy w roślinach.

Z kolei oligosacharydy zawarte w algach stymulują w roślinach syntezę poliamin, które gwarantują efektywne kwitnienie, skuteczne zapłodnienie, wiązanie zawiązków, a także zwiększenie szybkości podziałów komórkowych, co prowadzi do zwiększenia liczby komórek na przykład w zawiązkach owoców, a tym samym gwarantuje wyższy plon.

Preparaty nowej generacji wzbogacone o komponenty zawierające ekstrakty z alg wykazują zdecydowanie wyższą skuteczność w porównaniu z tradycyjnymi nawozami i są całkowicie bezpieczne dla środowiska. Lepiej wpisują się także w ideę rolnictwa zrównoważonego. Warto rozważyć wybór technologii nawożenia opartej o preparaty zawierające ekstrakty z alg morskich i włączyć ją do standardowych zabiegów agrotechnicznych.

Anna Rogowska

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM