Prawidłowe nawożenie plantacji szparagów przed założeniem i w trakcie uprawy

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 03 lipca 2015 09:28

Prawidłowe nawożenie plantacji szparagów przed założeniem i w trakcie uprawy www.shutterstock.com

Produkcja szparagów na jednym stanowisku trwa zwykle 12-13 lat. W związku z kilkuletnim okresem uprawy, istotne znaczenie ma właściwe przygotowanie gleby pod plantację. Szparagi najlepiej rosną na glebach lżejszych, przepuszczalnych, zasobnych w próchnicę, szybko nagrzewających się wiosną. Odczyn gleby powinien być zbliżony do obojętnego (pH 6,0-7,0).

W roku poprzedzającym założenie szparagarni należy uprawiać rośliny na zielony nawóz, m.in. facelia, łubin, żyto. Rośliny te ograniczą zachwaszczenie, jak również wzbogacą glebę w substancje organiczną. Przygotowanie stanowiska obejmuje również wapniowanie gleby, w tym celu można zastosować wapno węglanowo-magnezowe. Jesienią należy zastosować obornik w dawce 40 t/ha. Nawożenie obornikiem stosuje się jeszcze także w okresie produkcji szparagów, co 2-3 lata.

Ilość nawozów mineralnych określa się w oparciu o wyniki analizy chemicznej gleby, pobieranej do głębokości 60 cm. Orientacyjne dawki powinny wynosić 100-200 kg/ha P2O5 , 200-250 kg/ha K2O, 100-150 kg/ha MgO. Nawozy fosforowe w formie superfosfatu, stosuje się w roku poprzedzającym uprawę (jesienią) wraz z obornikiem. Z kolei potas w postaci soli potasowej, a także magnez można zastosować częściowo jesienią, a pozostałą dawkę na wiosnę.

Nawożenie uprawy w kolejnych latach plantacji warto prowadzić na podstawie aktualnych wyników analizy chemicznej gleby. Zawartość fosforu, potas i magnez w glebie uzupełnia się wiosną (przed rozpoczęciem formowania wałów). Dawkę azotu 150-200 kg/ha, w trzech równych częściach zaleca się zastosować na 2 tygodnie przed planowanym zbiorem szparagów i 2 tygodnie po zakończeniu zbiorów. Azot może być dostarczany w postaci amonowej, jak również saletrzanej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM