Pożyteczne organizmy stanowią ważny element ochrony w sadach

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 09 stycznia 2016 12:38

Pożyteczne organizmy stanowią ważny element ochrony w sadach Wskazane jest stosowanie preparatów o selektywnym działaniu na pożyteczne organizmy/ fot. shutterstock.com

Zarówno przędziorki, jak również mszyce stanowią zagrożenie dla upraw sadowniczych. Istotne znaczenie w ochronie sadów, prócz stosowania ŚOR stanowią biologiczne metody za pomocą pożytecznych organizmów, w tym drapieżnych roztoczy z rodziny Phytoseiidae. W trakcie prowadzenia ochrony chemicznej wskazane jest stosowanie preparatów o selektywnym działaniu wobec pożytecznych organizmów.

Aktualnie wszystkich profesjonalnych użytkowników środków ochrony roślin obowiązuje Integrowana Ochrona przed organizmami szkodliwymi, która daje pierwszeństwo metodom niechemicznym. Najbardziej przydatny w biologicznej walce z przędziorkami jest dobroczynek gruszowy (Typhlodromus pyri), a także dobroczynek finlandzki (Typhlodromus finlandicus).

Dobroczynka gruszowego można wprowadzić do sadu za pomocą opasek filcowych. W intensywnych sadach, bądź młodych nasadzeniach opaskę umieszcza się na co drugim drzewie, natomiast w przypadku starszych egzemplarzy warto przeznaczyć opaski z 20-30 osobnikami. Opaski warto wprowadzać do sadu stopniowo, w kolejnych latach drapieżne roztocza mogą rozprzestrzeniać się wraz z wiatrem do pozostałych kwater.

Jako alternatywę w przypadku stosowania biologicznych metod ochrony przeciwko przędziorkom i szpecielom stanowią również saszetki z Amblyseius andersoni, które zalecane są zarówno w uprawach sadowniczych, jak również na plantacjach owoców jagodowych. Saszetki powinny być umieszczone na wyższych partiach roślin, tak aby nie były narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

W ochronie biologicznej sadów przeciwko mszycom pomocne są biedronki, w szczególności dwukropka (Adalia bipunctata) i siedmiokropka (Coccinella septempunctata). Pożytecznym organizmem jest również złotook pospolity (Chrysoperla carnea) zwalczający m.in. mszyce i przędziorki. Do ochrony upraw sadowniczych przed mszycami warto również włączyć drapieżne muchówki bzygowate (Syrphidae) oraz pryszczarki (Cecidomyiidae).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM