Późna jesień to dobry moment na wapnowanie gleby

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 12 października 2016 16:10

Późna jesień to dobry moment na wapnowanie gleby Nadmierne zakwaszenie gleb jest niekorzystnym zjawiskiem w produkcji roślinnej/ fot. Farmer.pl (KS)

Późną jesienią najlepiej sięgnąć po szybkodziałający nawóz wapniowy, istotne są też warunki pogodowe – czytamy na www.farmer.pl.

Nadmierne zakwaszenie gleb jest niekorzystnym zjawiskiem w produkcji roślinnej. Na kwaśnych glebach ograniczony rozwój drobnoustrojów glebowych, mniejsza jest dostępność składników pokarmowych, rośliny budują słabszy system korzeniowy. W takich warunkach rośliny są gorzej odżywione i słabiej się rozwijają. Na glebach zakwaszonych większa jest zawartość rozpuszczalnych form niektórych metali ciężkich, które działają niekorzystnie względem roślin. Dlatego zaleca się przeprowadzać wapnowanie.

Wybierając nawóz wapniowy trzeba wziąć pod uwagę czas potrzebny do jego rozpuszczenia i uzyskania efektu odkwaszania gleby. Gleby lekkie wapnuje się częściej mniejszymi dawkami, korzystając z formy węglanowej. Gleby ciężkie rzadziej, ale większymi dawkami w formie tlenku wapnia. W okresie jesiennym po zbiorze przedplonu sięgać powinno się po nawozy wapniowe szybkodziałające.

Nawozami szybko uwalniającymi wapień do gleby są nawozy tlenkowe (CaO). Po ich zastosowaniu wapień staje się w krótkim czasie dostępny dla roślin. W nawozy tlenkowe są w formie niepylącej, czyli granulowanej co ułatwia ich rozrzucenie na polu.

Czytaj więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM