Powschodowe odchwaszczanie ziemniaka – kiedy rozpocząć ochronę?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 30 maja 2016 14:14

Powschodowe odchwaszczanie ziemniaka – kiedy rozpocząć ochronę? Zachwaszczenie sprzyja większej podatności roślin na choroby i szkodniki/ fot. shutterstock.com

Ziemniak należy do gatunków najsilniej zagrożonych przez chwasty. Wynika to z powolnego tempa rozwoju roślin w początkowym okresie wegetacji – podaje www.farmer.pl.

Okres od posadzenia do wschodów, a następnie zwarcia rzędów wynosi od 45 do 60 dni. W tym czasie chwasty nie są poddane najmniejszej konkurencji ze strony rośliny uprawnej. Stwarza to doskonałe warunki do ich rozwoju i pogorszenia właściwości fizycznych gleby.

Szkodliwość występowania chwastów w uprawach ziemniaka polega na: ograniczaniu roślinie wody, światła i składników pokarmowych, co w konsekwencji obniża plon i pogarsza jego strukturę, sprzyja większej podatności roślin na choroby i szkodniki, utrudnia zbiór i zwiększa uszkodzenia mechaniczne bulw, co powoduje dalsze straty w czasie przechowywania, a także przyczynia się do pogorszenia jakości plonu (wzrostu wad bulw).

Utrzymanie plantacji ziemniaków w stanie wolnym od chwastów nawet do zbioru bulw mogą zapewnić właściwe zabiegi ochronne wykonywane chemicznie i mechanicznie nie tylko do wschodów roślin ziemniaka, ale również po wschodach. Przy powschodowym stosowaniu herbicydów bardzo ważnym elementem jest nie tylko faza rozwojowa chwastów, lecz także faza rozwojowa roślin ziemniaka, które powinny mieć w czasie oprysku wysokość 10-15 cm.

Zabiegi herbicydowe powschodowe należy wykonać najpóźniej do fazy zwierania rzędów roślin ziemniaka, co zapewnia swobodne dotarcie herbicydu do chwastów i wysoką jego skuteczność działania. Chwasty dwuliścienne najlepiej, jeżeli znajdują się w fazie siewek. W przypadku perzu właściwego herbicydy powschodowe (graminicydy) powinny być zastosowane, gdy znajduje się on w fazie 3-6 liści, a chwasty prosowate w fazie 2-6 liści. Ostatni zabieg wykonać należy najpóźniej do fazy początku krzewienia się chwastów jednoliściennych.

Czytaj więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM